1015 TL Kreş Desteğinden Kimler Yararlanabilecek? Başvuru Şartları

Geçtiğimiz hafta içerisinde; Resmi Gazete içerisinde yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre kreş desteğinde artış yaşandı. Peki 1015 TL kreş desteğinden kimler yararlanabilecek? Kreş desteği başvuru şartları neler? İşte merak edilen tüm detaylar...

EKONOMİ 12.05.2018, 10:23
1015 TL Kreş Desteğinden Kimler Yararlanabilecek? Başvuru Şartları

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre kreş desteği ödemelerinde artış yapıldı.

Yayımlanan karar içerisinde yer alan detaylara göre kreş desteğinden kimlerin yararlanabileceği açıklandı.

İşte 1015 TL kreş desteği başvuru şartları neler? İşte detaylar...

KREŞ DESTEĞİ

Kreş desteği kadınların işgücüne istihdam sağlaması amacıyla hükümet tarafından ödenmekte. Kreşe gönderilen çocuk başına 304 Türk Lirası ödeme yapıldığı bilinmekteydi. Bakanlar Kurulu kararı sonrasında kreş desteği 1015 Türk Lirası oldu. Peki başvuru şartları neler? Kimler faydalanabilir?

KİMLER YARARLANACAK?

Anneler çalışıyor ise çocuklarına bakılan bir yerde yaşıyorlar ise çocuğunu çalıştığı yere götürme imkanı olanlar bu ödemelerden yararlanamayacaklar.

Anneler sigortalı olarak çalıştığı kurumlar haricinde başka bir yerde çalışıyor ise çocuğunu kreşe vermesi durumunda bu destekten faydalanabilecekler.

Bu ödemeler için bütçe içerisinde ayrılan ciro miktarı 4.3 milyar TL. Kadınların istihdam oranlarına katkı sağlanması adına ödemeler yapılmakta.

Kreş desteğinden faydalanmak isteyenler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı merkezlerden başvurularını gerçekleştirebilirler.

TALEP EDİLEN GENEL BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Söz konusu desteklerden yararlanmak isteyenlerin başvuruları alınırken iş yeri tarafından aldıkları maaş miktarı göz önüne alınacak. Eğer başvuru şartları uyumlu oluyor ise destekler işvereniniz tarafından karşılanacak.

Örnek verecek olursak anneler çalışıyor ise anne asgari maaş alıyor ve çocuğuna bakmak ile yükümlü olması durumunda;

(çocuğun velayet durumu annedeyse; baba çalışmıyorsa, çalışıyor ama geliri çocuğun bakımına yetmiyorsa, çocuğa bakacak bir aile büyüğü yoksa) devlet tarafından kadın istihdamında istifa olmaması adına destek verilecek.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)