1015 TL'ye Yükseltilen Kreş Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Çalışan annelerin çocukları için sağlanan kreş desteğinde ciddi ir artış yaşandı. Peki bu kreş desteğinden kimler faydalanabilir? Devlet tarafından sağlanan bu desteğe ilişkin detayları haberimizde aktarıyoruz

EKONOMİ 22.08.2018, 08:39 22.08.2018, 16:40
1015 TL'ye Yükseltilen Kreş Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Bilindiği üzere devlet çalışan annelere daha önce 304 lira kreş desteği sağlıyordu. Bu destek miktarı 27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete'de yer alan bir düzenleme ile 711 liralık bir artışla 1015 TL'ye yükseltildi. Peki çalışan annelere sağlanan kreş desteğinden kimler nasıl faydalanır? 

Bilinmesi gereken tüm ayrıntıları siz okuyucularımıza aşağıda aktarıyoruz. 

1015 TL KREŞ DESTEĞİ SAĞLANIYOR

Çalışan annelerin çocukları için devlet tarafından sağlanan kreş desteğinde yapılan iyileştirmenin ardından Artık anneler 'çocuğumu nereye bırakacağım' endişesi taşımayacak. Kadın çalışanlara yönelik kreş desteği, ek bir destek. Ancak ek bir ödeme değil. Düzenleme kapsamında işveren tarafından kreş ve gündüz bakımevi için çalışanın ücretine ilave olarak yapılan ödeme, gelir vergisinden istisna ediliyor, yani vergi dışı bırakılıyor.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

Devlet tarafından sağlanan kreş desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken bazı koşullar bulunuyor. Bu koşullar arasında çalışanın çocuğunu gönderdiği kreş ve gündüz bakımevinin özel sektörde faaliyet göstermesi şartı bulunuyor. Bu koşula göre çocuklarını kamuya ve kamu tüzel kişiliğine ait kreş ve gündüz bakımevlerine gönderen çalışanlar için vergi istisnası uygulanmayacak. Ayrıca söz konusu destekten yararlanmak için herhangi bir çocuk sınırı yok. Yani kadınlar kaç çocukları olursa olsun her çocukları için bu destekten faydalanabilirler. 

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Devlet tarafından sağlanan bu desteği almak isteyen vatandaşlar öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın il müdürlüklerine başvuruda bulunacaklar. Kreş desteği için annenin iş hayatında aktif olarak çalışması gerekiyor. Başvuruların değerlendirilmesinde annenin maaş miktarı da göz önünde bulunduruluyor. Düşük ücretle çalışan annelere öncelik veriliyor.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)