13 Eylül 2017 Tarihli Döviz Kuru (Dolar Ne Kadar Oldu?)

Dün yükselişe geçerek 3,44 lirayı gören dolar, güne nasıl başladı? 13.09.2017 dolar ne kadar oldu? Haberimizde sizler için paylaşıyoruz.

13 Eylül 2017 Tarihli Döviz Kuru (Dolar Ne Kadar Oldu?)

Dolar güne nasıl başladı? Dolar güne kaç lirayla başladı? 13.09.2017 güncel dolar kuru…

Dün yükselişe geçen doların bugün kaç lira olduğu merak ediliyor. Dün yükselen dolar, bugüne düşüşle başlıyor.

Dün ani bir yükseliş yaşayan dolar 3,44 liraya yükselirken gün sonunda 3,42 ile kapanış yaptı. Bugün ise dolar, 3,43 ile başlarken Euro, 4,11 liradan işlem görüyor. 

Bu yılın En Düşük Değerini Gördü

Bu yılın en düşük değeri olan 3,39 lirayı gören dolar, dün yükselişe geçerek 3,44 liradan işlem gördü. Yükselişe geçen dolar kapanışa doğru tekrar düşüş yaşadı ve günü 3.42 lira ile kapattı.

Merkez Bankası, dün dolar/TL beklenti anketini açıkladı. Merkez Bankasının yapmış olduğu ankette dolar/TL beklentisi, bir önceki ankete göre 3,7492 iken, bu anket döneminde 3,7199'a geriledi.

13.09.2017 Güncel Dolar Kuru

Dolar alış: 3,4282 TL / Dolar satış: 3,4298 TL

Euro alış: 4.1079 TL / Euro satış: 4.1105 TL

Aralık Ayından Bu Yana İlk Kez Bu Kadar Düşüş Yaşadı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ikinci çeyreğine (nisan-haziran) ilişkin büyüme verisini yüzde 5,1 olarak açıkladı. 

Veri öncesinde 3,40'ın üzerinde işlem gören dolar/TL, verinin beklentilere yakın gelmesinin ardından düşüşe geçerek 8 Aralık 2016'dan bu yana ilk defa 3,3953'ü gördü.

Dolar/TL saat 12.00 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,42 azalışla 3,3989'dan işlem görüyor.

Analistler, büyüme rakamı kadar büyümenin kompozisyonunun TL'deki güçlenmeyi desteklediğini belirterek, bugün öğleden sonra açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eylül ayı beklenti anketinin takip edileceğini belirtti.

Merkez Bankası Anket Dönemi

Yıl sonu döviz kuru (doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 3,7492 iken, bu anket döneminde 3,7199'a gerilerken, 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 3,9043 ve 3,8717 olarak kaydedildi.

Döviz Nedir? Dolar Kurları Neden Değişiklik Gösterir

Döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir. Döviz kurları, altın fiyatlarında da olduğu gibi arz -talep dengesine göre belirleniyor. Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebini belirliyor. 

Cari Açık Döviz Talebini Belirliyor

Bu demek oluyor ki bir ülkenin döviz talebi cari açığını belirliyor. Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir.

Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır. Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir.

Yani demek oluyor ki, iç piyasada döviz ihtiyacı karşılanmaz ise döviz değer kazanmaya başlar.

Ülkenin Siyasi İstikrarının Dövize Etkisi

Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir. Bununla birlikte, borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına neden olur.

Ülke Ekonomisinin Dövize Etkisi

Ülkenin ekonomisi ne kadar istikrarlı olursa, o ülkeye gelecek turist sayısı o oranda artış gösterir ve dolayısıyla döviz miktarında da artış yaşanır. Artış yaşanan döviz miktarı ile ülkedek döviz kurlarında düşüş meydana gelir. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2017, 10:29
YORUM EKLE