177 Lira Maaş Desteği Veriliyor ! Kimler Yararlanabilir?

177 Lira Maaş Desteği Veriliyor ! Kimler Yararlanabilir?

Corona virüsü ile mücadele kapsamında yaşanan süreçte evde kalmak için ücretsiz izne çıkan çalışanlara devlet tarafından 1177 lira maaş desteği veriliyor. Bu destek 3 ay boyunca verilecek. Peki verilen bu destekten kimler yararlanabilir?

Çalışırken 15 Mart 2020 tarihinden sonra ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara devlet tarafından 3 ay boyunca 1177 lira maaş desteği verilecek. Söz konusu destek Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilecek ve işsizlik fonundan karşılanacak.

AİLE BİREYLERİ SAĞLIK HİZMETİNDEN YARARLANACAK 

15 Mart 2020 tarihinden sonra iş sözleşmesine göre ücretsiz izine çıkarılmış olanlara bu destek verilecek. Genel sağlık Sigortası ve sigorta primleri ödemesi de yapılacak işsizlik fonu üzerinden bunların ödenmesi yapılacak Bununla birlikte aile bireylerinin de sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlanacak. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk çalışanların ailelerinde sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerinin müjdesini vermişti.

3 AY BOYUNCA DEVAM EDECEK

Ücretsiz izne çıkan çalışanlara maaş destek ödemesi 3 ay boyunca devam edecek. Bu bağlamda ödeme tutarı günlük 39,24 lira olarak belirtildi. Cumhurbaşkanlığı kararına göre bu süre 3 ay daha uzatılabilecek. Diğer yandan başvuruların nasıl yapılacağı ve başvuru yapmak için gerekli olan şartlar ile ilgili bir resmi açıklama yapılmadı. Buna göre 15 Mart tarihinden sonraki tarihte ücretsiz izne çıkarılan çalışanların bu haktan yararlanabileceği ifade edildi. 

Bu konu hakkında gelişmeler oldukça okuyucularımızla paylaşacağız... 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.