2017'de asgari ücret 2 bin lira olacak mı?

2017 yılında asgari ücreti 700 lira zamlanarak 2 bin lira olmasını talep eden sendikalar hükümet yetkilileri ile görüşmeye devam ediyorlar. Peki, 2017'de asgari ücret 2 bin lira olacak mı?

2017'de asgari ücret 2 bin lira olacak mı?

2017 yılında asgari ücreti 700 lira zamlanarak 2 bin lira olmasını talep eden sendikalar hükümet yetkilileri ile görüşmeye devam ediyorlar. Peki, 2017 asgari ücret ne kadar olacak? Hükümet yetkilileri, sendikalar ve işverenler 2017 yılında geçerli olacak asgari ücrette hangi rakamda anşalacak önümüzdeki günlerde belli olacak. 2017 yılına sayılı günler kala Asgari Ücret Tespit Komisyonu milyonların beklediği kararı açıklayacak.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 2017 yılına ilişkin asgari ücret taleplerini "Asgari ücret değil, geçim ücreti istiyoruz" şeklinde açıklayan Beko, taleplerinin net 2000 lira olduğunu belirtti.

Beko, "Bir işçinin geçimi için gerekli miktarın aradan geçen bir yıl içinde en az yüzde 10 oranında artığı kabul edilmelidir. 2017 için döviz kurlarındaki sıçrama nedeniyle enflasyonun da artacağını söylemek kehanet olmayacaktır. Dolayısıyla 2016 Kasım ayında 1750 lira civarında olan tek bir işçinin asgari yaşam maliyeti 2017'de 2000 lirayı rahatlıkla bulacaktır. Zorunlu BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) uygulamasının ücretleri aşındıracağı dikkate alındığında '2000 lira net asgari ücret', gerçekten asgari bir taleptir"dedi. Asgari ücretin 2 bin lira olması için tüm çalışmaları yürüteceklerini açıkladılar."ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ (AGİ) HARİÇ TUTULARAK HESAPLANMALIDIR"


Kani Beko, asgari ücretin dolar karşısında eridiğine dikkat çekti. "Asgari ücret, 'asgari geçim indirimi(AGİ)hariç, net olarak hesaplanmalı ve vergi dışı bırakılmalıdır" diyen Beko şunları söyledi:

"2008'de AGİ'nin dahil edilmesiyle net asgari ücret olduğundan yüksek gösterilmeye başlandı. Oysa AGİ işveren tarafından ödenmiyor ve ücret değil. Net asgari ücret işveren tarafından işçiye ödenen miktardır. AGİ ise devlet tarafından sağlanan bir destektir. Mevcut uygulamada asgari ücret AGİ yoluyla kademeli olarak vergiden muaf tutulmaktadır. Evli ve 5 çocuklu çalışan tümüyle vergiden muaf olabilmektedir. Ücretin asgari ücret kadar bölümü tümüyle vergiden muaf tutulmalıdır."

Kamupersoneli.net | ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 19:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hah...
Hah... - 3 yıl Önce

Bu ülkede bu hayal... Cebini dolduran doldurur özel sektör sadece öyle bakar...

sevda
sevda - 3 yıl Önce

valla özel sektörde kımse bu parayı vermez ben senedır calısıyorum alamadım

ALPER TUNGA
ALPER TUNGA - 3 yıl Önce

İNŞ olur en azından 1750 olması bile iyidir emekçi kardeşlerimiz daha fazlasınıda hakediyor ama şartlar için gerekli olan altyapı daha oluşmadıgını düşünüyorum

ramazan
ramazan - 3 yıl Önce

Neyin kafası ni yaşıyorsunuz anlamadım.2000 lira olursa işçilerin yarısı nı çıkartırlar geçen asgari ücret 1300 oldu güle güle dediler.işten çıkarttılar..kim istemez 2000 olsun.biz ameleyik memur değil..

Omer
Omer - 3 yıl Önce

Yok 10000 lira olacak

kölelige devam
kölelige devam - 3 yıl Önce

50 tl zam yaparlar..bazı insanlar tahsılı olmayanlar için cok bile dıyor ama yazık okumamış ınsanda ınsan sonucta evi gecimi var degilmi bu vicdansızlıktır kaldı ki okumuş insan bile kendi dalında iş bulamayıp 1500 çalışıyor veya zoruna gidiyor çalışmıyor maalesef kapitalist bir sistemdeyiz ne insanın nede insanlıgın degeri yok.

Ali
Ali - 3 yıl Önce

1500

Semih tolga haydaroğlu
Semih tolga haydaroğlu - 3 yıl Önce

Devletimiz işçisine sahip çıkmalı 1300 şu zamanda para bile değil.bugünkü enflasyon oranı giderek arttı.paramızın değeri düştü 2000 lira makul bir değerdir