2018 Yılında Devlet İşsizlere 10 Ayda 16 bin 112 Lira Maaş Ödeyecek

Yeni yılın girmesinin ardından maaşlarda yaşanan düzenlemeler, bir çok alanda vatandaşlara yapılan ödemelerde de değişikliklere neden oldu. Yeni yılda oluşan maaş düzenlemelerinden işsiz vatandaşlara yapılan işsizlik maaşları da etkilendi ve işsizlik maaşı artı. İşsizlik maaşıyla alakalı tüm detaylar haberimizde...

2018 Yılında Devlet İşsizlere 10 Ayda 16 bin 112 Lira Maaş Ödeyecek

Geçtiğimiz dönemlerde gerçekleştirilen asgari ücret görüşmelerinden sonra asgari ücret belirlenmiş ve 1603 TL'de karar kılınmıştı. 

Bu karara göre asgari ücrette yüzde 14'lük bir artış yaşandı. Asgari ücrette yaşanan yüzde 14'lük artış işsizlik maaşlarına da yansıdı ve işsizlik maaşlarında artışlar meydana geldi. 

İŞSİZLİK MAAŞI ARTTI

Devlet tarafından belirli koşulları sağlayan işsiz vatandaşlara ödenen işsizlik maaşı, diğer birçok alandaki ödemeler gibi asgari ücrete ağlı olarak değişiyor. 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi asgari ücrette yaşanan yüzde 14'lük artış, 2018 yılında işsizlere ödenecek maaşlarda da artış olmasını sağladı. 

Yaşanan bu gelişmeler sonucunda işsizlik maaşları da şu şekilde netlik kazandı. Bilindiği üzere brüt asgari ücret2 bin 29 lira oldu; bunun sonucuna göre, en düşük işsizlik maaşı damga vergisi düşüldükten sonra 805.63 lira olarak belirlendi. İşsizlerin alabileceği en yüksek tutar ise aylık 1611 lira oldu. 

Bunun sonucunda işsiz kalan bir vatandaş 10 aylık süre boyunca devletten en az 8050 lira alacak. En yüksek tutardan işsizlik maaşı alan bir vatandaş ise devletten 10 ayda 16 bin 112 lira maaş alabilecek.

İŞSİZLİK MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

Devletin işsiz vatandaşlara ödemiş olduğu işsizlik maaşlarına başvuru yapacak vatandaşların, belirlenen başvuru şartlarını sağlamaları gerekiyor. 

Bu şartlarda; isteği dışında işinden çıkarılmak şartıyla birlikte Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak koşulu yer alıyor. 

Ayrıca işsiz kalan vatandaşların başvurularını işten çıkarıldıktan 30 gün içinde başvurularını yapmaları gerekiyor. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE