2018 Yılında Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) İçin Adım Atılacak Mı?

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların en merak ettiği soruların başında 2018 yılı içinde EYT'liler için adım atılıp atılmayacağı konusu yer alıyor. Peki EYT konusu meclis gündeminde var mı? Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili son gelişmeleri haberimizde sizlere aktarıyoruz.

EKONOMİ 19.08.2018, 17:07 19.08.2018, 19:34
2018 Yılında Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) İçin Adım Atılacak Mı?

Emeklilikte yaşa takılan milyonlarca vatandaş konuya dair yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip ediyorlar. Bu kapsamda mağduriyet yaşayan bu vatandaşlar konunun 2018 yılında TBMM gündemine gelip gelmeyeceğini merak ediyorlar. 

Peki EYT konusunda yetkililerden yapılan son açıklamalar neler? Milliyetçi Hareket Partisi'nin EYT konusuna dair çalışmalarında ki son durum ne? Tüm bu soruların cevabını Kamupersoneli.net olarak sizlere aktarıyoruz. 

EYT KONUSUNDA YAŞANAN SON GELİŞMELER NELER?

Hatırlanacağı üzere EYT konusunda Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili Arzu Erdem bizzat MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin talimatıyla yaşa takılanların emekli olmalarını sağlamak için hazırlanan kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sunmuştu. Kanun teklifinde EYT konusunda çok sayıda vatandaşın mağduriyetleri dile getirilmişti. 

TBMM'ye sunulan kanun teklinde konuya dair ayrıca, "Emekli olmak için yaş bekleyen ve bu süre zarfında işsiz kalan, ileri yaşları yüzünden yeni iş bulma zorluğu çeken vatandaşlar sağlık güvencesinden de mahrum bırakılmakta, bu durum sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Teklifimizin kanunlaşması halinde emekli olmak isteyen ama yaş bekleyen vatandaşların mağduriyeti giderilecektir." ifadeleri yer almıştı. 

EYT konusunda MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem'in vermiş olduğu kanun teklifi kapsamında AK Parti'nin bu konuda nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu. Özellikle yeni Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un bu konuda çalışma yapıp yapmayacağı konusunda da bir açıklama yapılmadı. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (29)
Eyt mağduru bir baba 1 yıl önce
Parasızlıktan evdeki eşin çocukların yüzüne bakmayan bir baba.Hani nerede adil devlet.Suriyeliler EYT den daha değerli.Bizleride başka bir ülkeye gönderiniz.Burada gördüğümüz ikinci sınıf vatandaş muamelesi artık zorumuza gidiyor..EYT haricinde herşeye kaynak var.bize yok.Debkete borcu olana av var.Borcunu ödemiş EYT ye emeklilik yok.Hani müslüman ülkeyiz.. Müslümanlığın neresinde yazıyor bir devlet vatandaşının hakkını yer diye.sözde müslüman değil özde müslüman olunuz ve gasp edilen hakkımızı veriniz.5500 günü iki katı olarak ödedik.25 yıl çalışma yılını 33 yıl olarak çalıştık sonuç parasızlıktan işsizlik ten mağdur olduk.Hani güçlü devlet.nerede halkına hakkını bile vermekten aciz.benim hak ettiğim ve verilemeyen EMEKLİ maaşımı kim vermiyorsa.Sesimizi duymazdan geliyorsa hakkımı helal etmiyorum.ALLAH bin belasını versin.Bizdendaha beter olsun.Çalisamiyoruz.yaslisin diye iş vermiyorlar.Devlet gençsin diyor Emekli etmiyor.
Fatoş 1 yıl önce
Kardeşim çok güzel yazmışsın ellerine sağlık çok beğendim umarım sesimizi duyarlar.
Bilal 1 yıl önce
Bu zamana kadar ak partiye verdik eyt çözüm bulmadı oyumuzu MHP verdik bu sefer inşAllah çözüm bekliyoruz oyumuz mhp ye
nebahat ersoyn 1 yıl önce
Suriyelilerin. Bizden. Kıymetli. Biz ölelim
Vatandaş sınıfsız 1 yıl önce
99da emeklilik hakkımızı gasp edenlerin Allah belasını versin ben 47 yaşındayım işsizim iş bulamıyorum ve zor durumdayım cumhurbaşkanından emeklilik hakkımızın iadesini istiyoruz sadaka mı veriyorsunuzki bize zulmediyorsunuz geçimimizi sağlamak için ne yapalım
Mağdur ve işsiz eyt'li 1 yıl önce
29 yıl hic ara vermeden yıllarca calısarak odemem gerekenin cok uzerinde (9000 prim günün üzerinde) devletime vergi odedim.1999 yılinda cıkan yasa biz eyt lileri magdur etti.suan issizim cok magdurum. yasım 47 iste bulamıyorum.Coluk cocugum cok perisan yıllardır psikolojimiz bozulmus durumda. Emeklilikte yasa takılan magdur vatandasolarak bu magduriyetimin bir an once giderilmesini acil olarak talep ediyorum..18 yıldır verilen sozler tutulmadı. Sosyal guvenlik konularında Suriyeliler dahil Bir cok kesimin sorunlarına cozum bulunuyorda biz cok haklı oldugumuz halde 1999 yılinda cıkan yasa ile gasp edilmis haklarımız neden verilmiyor ? Bende ülkemize yıllardir fazlasiyla hitmet etmis gercek vatansever yurttas olarak erken emeklilik degil hakkımın acil verilmesi gerekir .eyt liler olarak ulkede cok buyuk bir magdur kesim olustu.. cozum istiyoruz....yetkililerden bu konuda acıklama bekliyoruz...cok magduriyetler var..ayrıca hemen emekli olacak eyt sayısı 200-300bini gecmez milyonlar degil.
nebahat ersoy 1 yıl önce
Artık hakkımızı. İstiyoruz ve bizim çocuklarımız aç. Birakından Suriye lifi birde biz ölüyoruz bize bakın
Murat 1 yıl önce
bakan hanımın sesi çıkmıyor. mağduriyetlerden haberi yok sanırım
Eyt 1 yıl önce
Bunlar için varsa yoksa suriyeliler kendi vatanimdan ikinci sınıf muamelesi görüyoruz kendi halkına bakmıyor bizler eyt hakkımızı istiyoruz sadaka degil
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın