banner731

2019 Asgari Ücret İçin Yeni Talep! 2 Bin TL'nin Üzerinde Olması Lazım

2019 yılı asgari ücreti konusunda yeni gelişme. Hak İş Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, asgari ücret konusunda açıklamalarda bulundu. Enflasyon oranları ile döviz kuru gelişmelerine değinen Mustafa Toruntay asgari ücretin 2 bin TL'den fazla olması gerektiğini söyledi.

EKONOMİ 04.11.2018, 21:11
2019 Asgari Ücret İçin Yeni Talep! 2 Bin TL'nin Üzerinde Olması Lazım

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay asgari ücret konusuna dair değerlendirmelerini ve taleplerini dile getirdi. 

2 bin TL rakamının öne çıktığı şu günlerde talepleri dile getiren Hak İş Genel Başkan Yardımcısı Toruntay asgari ücretin 2 bin TL'nin üzerinde bir rakam olması gerektiğini ifade etti. 

ASGARİ ÜCRET 2 BİN TL'NİN ÜZERİNDE OLMALI

Mustafa Toruntay sendikası tarafından organize edilen İstişare ve Değerlendirme Toplantısı kapsamında yapmış olduğu konuşmasında milyonlarca çalışanı ilgilendiren konuya dair önemli açıklamalarda bulundu. Enflasyon rakamları ile döviz kurunda yaşanan gelişmelere vurgu yapan Hak İş Başkan Yardımcısı Toruntay şuan ki ücretle geçinmenin çok zor olduğunu ifade etti. 

Bu konuda Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçi sendikası temsilcisi olarak bulunacak olan Türk İş tarafından yapılan açıklamaları da hatırlatan HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay konuya dair şu ifadeleri kullandı. 

"Yılbaşına kadar enflasyonda nasıl bir gelişme olur bilmiyoruz. Doların ateşi düştü ama piyasalarda bu daha yer bulamadı. Topyekûn bir mücadele var. Belirli şirket ve gruplarda indirimler var. Bu inşallah olumlu yansır ama asgari ücretin 2 bin liranın üzerinde olması lazım. Tabii gerçekleşecek orana bakmamız lazım. Önerimiz ise asgari ücret artışı enflasyonun üzerinde bir rakam olursa uygundur diye düşünüyorum. Yüzde 25 artıştan enflasyonun yüzde 20 gibi geçekleşeceği düşünülürse ve bunu da bilemiyoruz, tahminen. Yüzde 25 zam ile hem enflasyonu karşılamış olur hem de enflasyona izin vermiş olur. Gönül ister ki 2 bin liranın çok çok üstünde olsun ama asgari ücret tespit komisyonunun yapacağı çalışmalar da önemli. 2 bin liranın üzerinde bir rakamın olması lazım."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)