2019 İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İşsizlik Maaşına Zam Yapıldı Mı? Ne Kadar Oldu?

Sigortalı olarak çalışan ve iş akdi sona erdirilen işsizlere 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında İŞKUR tarafından talep edilen şartlara uygun olmaları halinde işsizlik ödeneği adı altında ödeme yapılmaktadır. TÜİK tarafından açıklanan son işsizlik rakamlarına göre işsiz kişi sayısı 4 milyon 202 bin kişi olarak kayıtlara geçti. Peki İŞKUR işsizlik maaşı nasıl alınır?

EKONOMİ 18.07.2019, 23:20
2019 İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İşsizlik Maaşına Zam Yapıldı Mı? Ne Kadar Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu (İŞKUR) tarafından 2019 yılı Nisan ayı işsizlik rakamları açıklandı. İşsizlik oranı 3, 4 puan artış yaşadı ve yüzde 13'e çıktı.

İşsiz sayısı rakamsal olarak 1 milyon 116 bin kişilik bir artış yaşadı ve 4 milyon 202 bin kişi olarak açıklandı. Söz konusu işsizlik rakamlarının yükseldiği bu dönemde pek çok kişi Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından verilen işsizlik maaşlarını sorguluyor.

Temmuz ayında yapılan enflasyon zammının işsizlik maaşına yansıyıp, yansımadığı merak edilirken bizlerde işsizlik maaşları hakkında detayları paylaşıyoruz. Peki İŞKUR işsizlik maaşı nasıl alınır? işsizlik maaşına zam yapıldı mı? ne kadar oldu? İşte ayrıntılar...

İŞSİZLİK MAAŞI NEDİR? NE ANLAMA GELİR?

İşsizlik maaşı sigortalı olarak çalışan ancak iş akdi sonlandırılan işsiz vatandaşlara 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında yer alan şartlara uygun olmaları durumunda ödenen ücret olarak biliniyor.

İŞKUR İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Türkiye'de işsizlik maaşı ödemesi almak isteyenlerin uygun olması gereken şartlar alt kısımda yer almaktadır. İşsizlik maaşına uygun olmayan adayların başvurusu kabul edilmeyecektir.

Bu nedenle işsizlik ödeneğinden yararlanma şartları ise;

1- Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

2- Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

3- Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

4- Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak olarak açıklanmıştır:

İŞSİZLİK MAAŞI ALMAK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM?

İşsizlik maaşı almak isteyenler başvuru yapmak istiyorlar ise; işten çıkarıldıkları günü izleyen sonraki 30 gün içerisinde herhangi bir Türkiye İş Kurumuna (İŞKUR) başvuru yapmak zorundadır.

Ayrıca İŞKUR şubesine gitmek istemeyen işsizlik online olarak; "www.iskur.gov.tr" web adresi aracılığıyla başvuru yapabilecektir.

30 gün içinde başvuru yapmayanların gerekçeli bir sebebi olması zorunludur. Söz konusu durumlar başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşecektir.

İşsizlik maaşı almak isteyenlere ödeme yapılabilmesi için iş almaya hazır durumda olması gerekiyor. İşsizlik maaşı almak isteyen kişinin iş arayan kaydının da İŞKUR'a yapılacağı belirtilmiştir.

Bu nedenle işsiz kişilere hem maaş ve hem de işe yerleştirme imkanı sağlanmaktadır.

İŞSİZLİK MAAŞINA ZAM YAPILDI MI? NE KADAR?

Türkiye'de işsizlik maaşı en az 1.015,59 TL ve en çok 2.031,19 TL olarak belirtilmiştir. Söz konusu İşsizlik maaşı 2019 yılını yani 31 Aralık 2019 tarihine kadar olan süreyi kapsamaktadır.

Yorumlar (0)