2019 Ocak Ayı Kira Artışı Zammı Ne Kadar Oldu? Kiralara Ne Kadar Zam Yapıldı! TÜİK TÜFE ÜFE

TÜİK tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyon rakamlarıyla beraber yaklaşık 20 milyon kiracının merakla beklediği kira zam oranı da belli oldu. Peki 2019 Ocak Ayı Kira oranları ne kadar? Ne kadar zam yapıldı?

EKONOMİ 03.01.2019, 17:51 04.01.2019, 00:08 Kerim Solak
2019 Ocak Ayı Kira Artışı Zammı Ne Kadar Oldu? Kiralara Ne Kadar Zam Yapıldı! TÜİK TÜFE ÜFE

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2018 yılı Aralık ayı verilerine göre enflasyon ayılık yüzde 0,40 düşerken yıllık bazda yüzde 20,30 olarak gerçekleşti.

Böylelikle kira artış oranlarını belirleyecek olan TÜFE'deki 12 aylık ortalama da yüzde 16,33 artış gerçekleşti. Bu da sözleşmelerini yenileyecek kiracıların kirasına bin lirada 160 lira zam anlamına geliyor. 

KİRA ZAMMI NASIL HESAPLANIR?

Yeni Ekonomi Programı'na göre ev sahipleri artık zamları üretici fiyatından değil, tüketici fiyatından yapabiliyor. Program'ın 'Enflasyon' bölümünün 'Politika ve Tedbirler' başlığı altında, "Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir" maddesi yer aldı.

Normal şartlarda 12 aylık ortalama Yurt İçi Üretici Fiyatı (Yİ-ÜFE) artış oranı ile belirlenen kira zammı üst rakamı yeni düzenleme yapılması ile birlikte TÜFE ile belirleniyor.

Yorumlar (3)
Melek balci 7 ay önce
Bu nedir ya zam zam zam başka bişey yok evi olmayan insanlar kiracılar nasıl gecinecek bu kadarda olmaz ki ya el insaf be nedir yani kiracı olan insanlar surunsunmu evi olana ne ala evi olmayani kimsenin gördüğü yok tek bildiğiniz zam ya yeter artık
mustafa 7 ay önce
Çok güzel böyle devam etsin inşAllah dünya yıkılır bu nedir yaa zaten iş bulamıyoruz ancak devletimiz suriyelilere yedırsin nede olsa Suriyeliler kira parasını aylık maaşlarını alıyorlar devletimiz sağolsun biz artık devletimiz bizi ev sahibi yapar
Zls 7 ay önce
Kiraya gelen zam bile emekliye gelen zamdan yüksek. Gelen maaşi kiraya yatırsa gıda, giyecek, yakıt bunlar hiç zamlanmaması lazım. Ben anlamıyorum enflasyon nasıl - çıktı