2019 Yılı Asgari Ücret İçin Uzlaşılamayan Konu Belli Oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 6 Aralık ile 13 Aralık tarihlerinde toplantılarını gerçekleştirdi. Söz konusu toplantılarda tarafların 2019 yılı için asgari ücret talepleri değerlendirildi. Ayrıca söz konusu toplantılarda asgari ücret için uzlaşılamayan konu belli oldu.

EKONOMİ 14.12.2018, 17:43 14.12.2018, 17:54 Batuhan
2019 Yılı Asgari Ücret İçin Uzlaşılamayan Konu Belli Oldu

Asgari ücrette milyonlarca çalışanın geçim derdini azaltacak bir zam beklentisi devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ikinci toplantısı dün gerçekleştirdi.

İşçi ve işveren kesimlerinin yanında bu yıl asgari ücret toplatısına asgari ücretle çalışan bayan Gülden Görmez de katıldı.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat toplantı çıkışında açıklamalarda bulundu. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun kendi saygınlığına yaraşır bir şekilde çalıştığını belirten Irgat asgari ücrette uzlaşı sağlanamayan konuyu da açıkladı.

ENFLASYONDA HEDEFLENEN Mİ-GERÇEKLEŞEN Mİ?

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat " "Hedeflenen değil, gerçekleşen enflasyon artı refah payı istiyoruz. Bu konuda bir uzlaşma sağlayamadık ama bir yaklaşım oldu." dedi. Sözlerine "Ülkemiz büyük bir enflasyon oranıyla karşı karşıya kaldı. Bu yaşanan bir gerçek. Toplu iş sözleşmelerimizde de gerçekleşen enflasyon artı ülkenin gelişmişliğine bağlı olarak refah payı talep ederiz." diyerek enflasyondaki taleplerini dile getirdi.

NE ANLAMA GELİYOR?

Türk-İş maaş artışlarında gerçekleşen enflasyon rakamlarının esas alınmasını istiyor. Bu yıl gerçekleşen efnlasyon rakamlarında yıllık enflasyon rakamı yıllık 21,62 oldu.

2018 yıllık enflasyon....21,62

YENİ EKONOMİ PROGRAMINDA ENFLASYON HEDEFİ

Ekonomide üç yıllık yol haritası olan Yeni Ekonomi Programı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Albayrak tarafından açıklanan programda 2019 yılı enflasyon hedefi ise 15,9

2019 enflasyon hedefi......15,9

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren zam oranlarında Türk-İş aradaki fark dolayısıyla hedeflenen değil gerçekleşen enflasyon+refah payı talep ediyor.

2 BİN 385 TL HESAPLADIK

Türk-İş olarak bir kişinin yaşam maliyetini kasım ayında 2 bin 385 lira olarak hesapladıklarını anımsatan Irgat, "Elimizde kriterlerimiz var. Önümüzdeki hafta TÜİK uzmanı da rakamları açıklayacak. Bizim açıklamalarımız ile TÜİK'in açıklamaları hemen hemen paralel seviyede gidiyor. Önümüzdeki hafta iyi bir noktaya ulaşacağımızı umuyorum. Çalışanların beklentisi doğrultusunda bir sonuç alacağımıza inanıyorum." dedi.

İşveren tarafı olarak tekliflerinin ne olduğu yönündeki soru üzerine Koç, şunları söyledi:

TÜİK'TEN RAKAMLAR BEKLENİYOR

"Önümüzdeki hafta TÜİK'ten gerekli rakamalar gelmeden herhangi bir şey söylemek çok doğru değil. Geldikten sonra değerlendireceğiz ve muhtemelen son toplantıda bütün değerlendirmelerimizi paylaşacağız."

3. TOPLANTI TÜRK-İŞ'İN EV SAHİPLİĞİNDE 20 ARALIK'TA

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere üçüncü toplantısını, 20 Aralık'ta Türk-İş'in ev sahipliğinde yapacak.

Yorumlar (4)
Kit taşeron 8 ay önce
Kit taşeron işçileri kadro bekliyor
Selçuk amed 8 ay önce
Bir kere bu ucretin adinin degismesi lazim
Mehmet 8 ay önce
Kit taşeron işçileri kadro bekliyor
Muhammed İslam 8 ay önce
Ee sonuç ?