2019 Yılı Memur ve Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak? Maaşlara Kaç TL Zam Yapılacak?

2019 yılında memur ve emekliler ne kadar zam alacaklar? Memur ve emeklilerin maaşlarına ne kadar enflasyon zammı yansıyacak? Memur ve emekli maaşlarına yönelik uzman tahminleri ve öngörülen zam oranlarına dair değerlendirmelerimizi siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

2019 Yılı Memur ve Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak? Maaşlara Kaç TL Zam Yapılacak?

Ekonomide yaşanan gelişmelerin ardından vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında yeni yılda yapılacak zamlar. Toplu sözleşme kapsamında maaşlarına yüzde 4'lük bir zam yapılacak olan memur ve emeklilere ayrıca enflasyon farkı zammı verilecek. 

Peki enflasyon rakamlarının rekor seviyelerde çıkmasının ardından bu durum maaşlara nasıl yansıyacak? Memur ve emekliliklere ne kadar zam yapılacak? İşte Kamupersoneli.net olarak yapmış olduğumuz değerlendirmelerimiz. 

2019 YILI MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI ZAMLARI

Bilindiği üzere ekonomide döviz kuruna bağlı bazı durumlar yaşanmış ve enflasyon rakamları rekor seviyelere ulaşmıştı. Kurlardaki ani yükselişin ardından iğneden ipliğe her şeye gelen yüklü zamlar vatandaşların alım gücünü olumsuz etkilemişti. Bu kapsamda tüm vatandaşların gözü kulağı Ocak ayında yapılacak olan zamlara çevrildi. 

Peki Ne Kadar Zam Yapılacak?

Bundan sonraki süreçte enflasyon rakamları inanılmaz bir şekilde düşmezse yılbaşında memur ve memur emeklileri ocak-temmuz için yüzde 4'lük zamma ek olarak yüzde 12.5 enflasyon farkı alacak. Ocak İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin zammı ise yüzde 16 olacak.

Eğer değerlendirmeler bu şekilde gerçekleşirse en düşük memur maaşı 3 bin 309 TL olacak. En düşük memur emeklisinin maaşı ise 2 bin 418 TL olacak. Polislerin aldığı en düşük maaş 3 bin 632 TL olurken en düşük öğretmen maaşı 3 bin 698 TL olacak. 2000 yılından önce emekli olmuş işçi emeklisi için en düşük ücret 1956 TL olacakken 2000'den sonra emekli olan işçilerin ücreti ise 1190 TL olacak. 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 22:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Malatyalı
Malatyalı - 7 ay Önce

Bu ülkenin civisi çıktı artık. Ulan ülkede ençok ezilen,yıpranan bokun içinde çalışıp emekli olan işçinin maaşına bakın. Adaletmi Bee.. Nasıl geçim yapacak o maaşla nereye gidecek. Bir evde 3 adam çalışması lazım ki en düşük memura denk gelsin. Yazıklar olsun bu düzene. Yıllardır ak partiye güvendik oy verdik artık bunlarda tadını kaçırdı