2019 Yılı Milletvekili Emekli Maaşı 13 Bin TL Olacak

24 Haziran seçimlerinden sonra Milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılmıştı. Milletvekili sayısında yapılan bu değişiklik Anayasa değişikliği paketine Milletvekili özlük haklarının değiştirilmesi için çalışmaların yer alması eklenmişti. Peki Milletvekili emeklilik maaşı 2019 yılında 13 bin TL olacak.

2019 Yılı Milletvekili Emekli Maaşı 13 Bin TL Olacak

Cumhurbaşkanlığı 2019 yılı programında Cumhurbaşkanı maaşına yüzde 26 oranında zam yapılması öngörülmüştü. Yapılan bu zam aynı zamanda emekli cumhurbaşkanları, emekli başbakanlar ve emekli milletvekillerinin maaşlarını da belirlemişti.

5510 sayılı Kanun’un 43’üncü maddesinde Bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Milletvekilleri maaşlarının nasıl hesaplanacağına yer verildi. 

EMEKLİ MİLLETVEKİLİ MAAŞI

Bu kanuna göre 2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu teklifinde Cumhurbaşkanı’na 894 bin TL ödeme yapıalcaktır. Bu rakama göre Cumhurbaşkanı'na yapılacak olan aylık ödeme ise 74 bin 500 TL olacaktır. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı emekli maaşı ise 29 bin 800 TL olacaktır.

Bu hesaplamalar kapsamında TBMM Başkanına 22 bin 350 TL, emekli Milletvekillerine ise 13 bin 410 TL maaş verilecektir.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE