2019 Yılı Temmuz Ayında İşsizlik Maaşına Zam Yapılacak Mı? İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Türkiye'de istihdamın artmasına yönelik olarak Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından farklı nedenlere bağlı olarak işsiz kalanlara ödeme yapılmaktadır ve işsizlik maaşı her ayın 5'inde düzenli olarak ödenmektedir. Peki işsizlik maaşına Temmuz ayında zam yapılacak mı? İşsizlik maaşı ne kadar? İşte detaylar...

EKONOMİ 18.06.2019, 14:06 18.06.2019, 18:44
2019 Yılı Temmuz Ayında İşsizlik Maaşına Zam Yapılacak Mı? İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

2019 yılı Temmuz ayında işsizlik maaşına zam yapılıp, yapılmayacağı tartışma konusu olmuş durumda. Her ayın 5'inde düzenli olarak işsiz kalan vatandaşlara ödemesi yapılan işsizlik ödeneği hakkında detayları paylaşıyoruz...

Posta Gazetesinin içeriğine göre; 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren en düşük işsizlik maaşı 1016 Türk Lirasına çıktı. En yüksek işsizlik maaşı ödemesi ise 2031 Türk Lirası oldu.

2019 yılında işsiz kalanlara ödenecek olan işsizlik maaşı ödemesi maksimim 20 bin 310 Türk Lirası olacak ve 6 ay en düşük oranda işsizlik maaşı alacak olanlara ise 6096 Türk Lirası ödeme yapılacak.

BAŞVURU İÇİN SADECE 30 GÜN SÜRE

Sigortalı olarak çalışanlar kendi istekleri ve kusurları haricinde işten çıkmaları durumunda işsizlik maaşı ödemesi alabileceklerdir.

İşsizlik maaşı için işsiz kalmadan önceki 120 gün sigorta primlerinin ödenmiş olması talep edilmektedir. Diğer yandan işsiz kalmadan önceki çalışma süresinde 3 yıl için en az 600 gün sigorta primlerinin ödenmiş olması talep edilmektedir ve en az 600 gün prim ödemesi yapana 6 ay 900 gün prim ödemesi yapanlara ise 8 ay diğer yandan 1080 gün prim ödemesi yapanlara ise 10 ay işsizlik maaşı ödenmektedir.

İşsizlik maaşı için her işten çıkış belgesi verilmesinden sonra 30 gün içinde Türkiye İş Kuruma başvuru yapmak talep ediliyor ve başvurular İŞKUR web adresi "https://www.iskur.gov.tr" web adresinden ya da e-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

MAAŞ ARTIŞI YAPILMAKTADIR

İşsizlik maaşı süresi gibi alınacak olan maaşın belirlenmesinde de sigorta primleri büyük rol oynamaktadır ve maaş hesaplanması yaparken son dört aylık brüt maaş dikkate alınacaktır.

Yorumlar (2)
Murat uygan 4 ay önce
İşsizlik maaşı almak için kaç ay pirim yatırmak gerek
Salih bağcı 4 ay önce
4ay oldu işsizim çalmadığım kapı kalmadı işkur bana işsizlik maaşı da vermiyor çok mağdur durumdayım