05 Mart 2020 Perşembe 16:17
2020 Asgari ücrete 676 lira zam yapılması için resmi adım atıldı! Kanun teklifi verildi

ASGARİ ÜCRET KANUN TEKLİFİ KABUL EDİLMESİYLE 2 BİN 900 LİRAYA YÜKSELECEK!

Asgari ücret ile çalışanlarla ilgili sunulan kanun teklifi ile Asgari ücretin hem 2 bin 500 liraya yükselmesi amaçlanırken aynı zamanda vergi kesintilerin de kaldırılması ile asgari ücret ile çalışanlara 2 bin 500 lira net asagari ücretin yanı sıra 400 lira da ek zam yapılması bekleniyor. Asgari ücret net 2 bin 500 lira olması ve vergilerden muhaf tutulmasıyla toplamda asgari ücret maaşına ek 400 TL daha zam ile asgari ücret  2 bin 900 lira olacağı tahmin ediliyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından asgari ücret maaşı ile ilgili verilen kanun teklifi kabul edilmesiyle asgari ücret ile çalışanların 2020 asgari ücret maaşı olarak aldıkları 2 bin 324 liraya 676 lira zam yapılacağı görüldü. 

Asgari ücret tespit komisyon toplantısı Asgari ücret ile çalışanlar için 2019 aralık ayında toplanmış ve 2020 asgari ücret maaşının ne kadar olacağı açıklanmıştı.

Asgari ücret maaşı ile çalışanlar hakkında verilen asgari ücret kararı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de yayınlanan asgari ücret 2020 kararı şöyle:

"22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu’nun 39 uncu maddesi ile Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 522 nci maddesi gereğince, iş sözleşmesi ile çalışan ve bu Kanunun kapsamında olan veya olmayan her türlü işçinin asgari ücretini tespit etmekle görevli Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2/12/2019 tarihinde başladığı çalışmalarını 26/12/2019 tarihine kadar sürdürmüş ve yaptığı dört toplantı sonucunda;

1) Milli seviyede tek asgari ücret tespitine, işçi temsilcilerinin oylamaya katılmamalarına karşılık katılanların oy birliğiyle,

2) işçinin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretinin 1/1/202031/12/2020 tarihleri arasında (98,10) doksan sekiz lira on kuruş olarak tespitine işçi temsilcilerinin oylamaya katılmamalarına karşılık katılanların oy birliğiyle,

3) İş bu Kararın, 4857 sayılı Kanunun 39 uncu maddesine dayanılarak hazırlanan Asgari Ücret Yönetmeliğinin 11 inci maddesi gereğince Resmî Gazete’de yayımlanmasına işçi temsilcilerinin oylamaya katılmamalarına karşılık katılanların oy birliğiyle karar verilmiştir."

ASGARİ ÜCRET KARARININ GEREKÇESİ AÇIKLANDI

Asgari ücret, bilindiği gibi ödenmesi zorunlu olan en az ücrettir. Asgari ücretin belirlenmesini düzenleyen Asgari Ücret Yönetmeliği uyarınca, asgari ücret, pazarlık ücreti değildir.

Asgari ücretin belirlenmesi sırasında, Komisyonumuz, bu çerçevede bir karar alınması için çalışmış, işçilerin geçim şartları ve 2020 yılı enflasyon hedefi gibi faktörleri değerlendirmiştir.

İşte bu çerçevede hareket eden Komisyonumuz işçinin günlük asgari ücretini 1/1/2020 - 31/12/2020 tarihleri arasında (98,10) doksan sekiz lira on kuruş olarak belirlemiştir.

Asgari Ücret Yönetmeliği’nin 11 inci maddesi gereğince, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nca belirlenen asgari ücret, Resmî Gazete’de yayımlandığı tarihi izleyen ayın ilk gününden itibaren yürürlüğe girecektir.

ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN YAPILAN VERGİ KESİNTİLERİNİN KALDIRILMASI İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na milyonlarca asgari ücret ile çalışanın aldığı asgari ücret maaşı ile ilgili flaş bir kanun teklifi CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından verildi.

Asgari ücret ile çalışanları yakından ilgilendiren asgari ücret vergi kesintileri ile ilgili olarak CHP Milletvekili Mustafa Sezgin TANRIKULU tarafından TBMM Plan ve bütçe komisyonuna ,"193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" adıyla kanun teklifi verildi. Teklif ile, asgari ücretin gelir vergisinden istisna tutulması amaçlandığı bildirildi. 

Kanun teklifi ile asgari ücret net 2 bin 500 lira olması amaçlanırken vergilerden de muhaf tutulması talep edildi.

Söz konusu asgari ücret kanun teklifin gerekçesi şöyle:

Ülkemizde asgari ücretle çalışan sayısı oldukça yüksek düzeydedir. SGK 2016 yılı istatistik yıllığı verilerine göre asgari ücretle çalışan işçi sayısı 5 milyon 640 bin 940 kişidir. Kayıt ışı çalışan işçilerin de katılması ile birlikte bu sayı 8 milyona yakındır. 

MEvcut asgari ücret geçiş ücretinin oldukça altında. Uluslararası alanda işçinin ve ailesinin geçimini sağlamaya yönelik olarak belirlenen asgari ücret ülkemizde geçimlik ücret olmaktan çıkmıştır. Halihazırdaki asgari ücret brüt 2943 TL, net 2 bin 324,71 TL dir. 

Bu ücret ise bir ailenin geçimini sağlayamayacağı düzeydedir. Bu nedenle bu ücretin en azından geçimlik seviyesine çıkarılması gerekmektedir. 

2020 ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN YAPILAN VERGİ KESİNTİLERİ NE KADAR?

Asgari ücret 2020 yılında 2 bin 324 lira olarak açıklanmasının ardından vatandaşlar merakla asgari ücret üzerinden yapılacak vergi kesintilerini araştırmaya başladı. 

2020 yılında asgari ücret üzerinden kesilen vergiler şöyle:

ASGARİ ÜCRET VERGİ KESİNTİLERİ NE KADAR?

Görüldüğü üzere asgari ücret üzerinden her ay asgari ücretten 412 TL SKK Primi ödemesi, 29,43 TL işsizlik fonu kesintisi, 375,23 yüzde 15 Gelir vergisi ve 22,34 Lira damga vergisi kesiliyor. Asgari ücret üzerinden SGK primi ve İşsizlik Fonu dışında yer alan kesintiler kaldırılması durumunda maaşlara ek 400 TL daha zam yapılmış olacak. 

Son Güncelleme: 05.03.2020 18:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.