2021 asgari ücret için Türk İş'ten flaş açıklama!

2021 asgari ücret için Türk İş'ten flaş açıklama!

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren 2021 yılı asgari ücret için çok önemli açıklamalarda bulundu.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücretle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Atalay açıklamalarında işveren ve hükümetin, tebessüm ettirecek, 'evet' diyebilecekleri bir rakam getireceğini umut ettiklerini vurguladı ve kendilerinin düşündüğü bir rakam olduğunu komisyon üyelerinin önümüzdeki günlerde Hak-İş ve DİSK'in kanaatini alarak açıklayacaklarını ifade etti.

YÜZDE 99'U SENDİKASIZ

Yarın başlayacak olan asgari ücret görüşmelerine ilişkin Türk İş Genel Merkezinde basın toplantısı düzenleyen Atalay, taban ücret olması gereken asgari ücretin, Türkiye'de "geçim ücreti"ne dönüştüğünü ifade etti. Atalay açıklamalarında bugün 7 milyondan fazla insanın asgari ücretle geçindiğini belirterek asgari ücretli çalışanların yüzde 99'unun sendikasız olduğunu vurguladı.

Bu konu hakkında açıklamalarında asgari ücretin işçi, işveren ve hükümetten beşer kişinin olduğu 15 kişilik komisyon tarafından belirlendiğini işveren ve hükümetin çoğunluğu sağlayıp istediği gibi asgari ücret rakamını belirlediğini belirten Ergün Atalay şöyle devam etti:

"Bu sene yönetimle 'Biz bu komisyona katılmasak mı?' diye de düşündük. Bu komisyon adaletli bir komisyon değil. Toplumun bir kısmı bunu anlamıyor. 'Sendikalar isterse belirli bir noktaya getirir.' diyor. Kamu sözleşmelerinde ya da özel sektör sözleşmesinde bir sürü yaptırım hakkımız var ama asgari ücrette böyle bir yaptırım hakkımız yok."

BU ASGARİ ÜCRET İLE 15 GÜN GEÇİNİLMEZ 

2 bin 324 lira asgari ücret ile bir ay değil 15 gün bile geçinilmeyeceğini belirten Atalay "Komisyonda işveren ve hükümeti temsil eden üyeler, bugünden itibaren başlasınlar bakalım 2 bin 324 lirayla kaç gün idare edebiliyorlar? Onun için işveren ve hükümetin, insanları tebessüm ettirecek, bizim de 'evet' diyeceğimiz bir rakam getireceğini bekliyor ve umut ediyoruz. Böyle bir rakamı getirirlerse masada onlarla birlikte hareket ederiz" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler