2022 Engelli Bakım Aylığı Ne Kadar Oldu? Engelli Bakım Aylığı Başvuru Şartı ve Belgeleri Neler?

Türkiye'de muhtaç durumda bulunan engelli ve engelli yakınlarına 3 aylık engelli maaşı ödemesi yapılmaktadır. 2022 maaşı olarak da bilinen engelli maaşı ödemesi için başvuru şartlarına uygun olmak ve başvuru için talep edilen evraklara sahip olmak gerekiyor. Başvuru şartlarına uygun olan engelli vatandaşlar 2022 engelli bakım aylığı ödemesi alabilmektedirler... 2022 Engelli Bakım Aylığı Ne Kadar Oldu? Engelli Bakım Aylığı Başvuru Şartı ve Belgeleri Neler? İşte tüm detaylar.

EKONOMİ 10.06.2019, 18:01
2022 Engelli Bakım Aylığı Ne Kadar Oldu? Engelli Bakım Aylığı Başvuru Şartı ve Belgeleri Neler?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından herhangi bir ödeme almayan isteğe bağlı olarak primi ödemeyen, muhtaçlık sınırına ulaşan kişilere ve eşi üzerinden nafaka bağlanmayan kişiler engelli maaşı bakım aylığı alabilmek için başvuru yapabilecektir.

Engelli maaşı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından verilir ve engelli olan vatandaşların en az yüzde 40 engelli olması gerekiyor.

Ayrıca engelli bakım aylığı ödemesi almak isteyenlere hane içerisinde yaşayan kişilerin sayılarına göre bakılmaktadır ve kişi başına düşen gelir miktarı kapsamında 2022 sayılı kanunun 1. maddesine göre ödeme tutarı hesaplanır ve ilgili banka hesabına yatırılmaktadır.

2022 ENGELLİ BAKIM AYLIĞI ÖDEMESİ NASIL ALINIR?

Türkiye'de 2022 engelli bakım aylığı ödemesi 3 ayda bir ödenmnektedir ve pek çok engelli kişi bu haktan yararlanabileceğini bilmez ve başvuru yapamaz.

Ancak ödemeler yüzde 40 oranında (en az) engeli olanlara ödenmektedir. Bu ödemelerden faydalanamayanlar, bilmeyenler veya yeni öğrenenler kendilerine en yakın SGK il müdürlüğüne giderek yardım talep edebilirler.

2022 engelli maaşı ödemeleri ise PTT şubeleri tarafından verilmektedir.

2022 ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILIR?

2022 engelli bakım aylığı ödemeleri ise vatandaşların ödeme tarihlerinde yoğun yığılmalar karşısında mağdur olmaması adına;

Doğum tarihinin son rakamı 0-5 olan kişilere her dönemin 5 inci günü.

Doğum tarihinin son rakamı 1-6 olan kişilere her dönemin 6 ıncı günü.

Doğum tarihinin son rakamı 2-7 olan kişilere her dönemin 7 inci günü.

Doğum tarihinin son rakamı 3-8 olan kişilere her dönemin 8 inci günü.

Doğum tarihinin son rakamı 4-9 olan kişilere her dönemin 9 uncu günü.

Olarak ödemeler yapılacaktır ve PTT şubelerinde yaşanan yoğunluk ve ödemeleri almak için yığılma mağduriyetlerinin önüne geçilmesi amaçlanarak bu düzenleme yapılmaktadır.

ENGELLİ BAKIM AYLIĞI BAŞVURU ŞARTI VE BELGELERİ NELER?

2022 engelli bakım aylığından yararlanmak isteyenlerina alt kısımda yer alan belgelerle başvuru yapması talep edildi ve evraklar şöyledir;

a) Engelli aylıkları başvurularında, engelliler için sağlık kurulu raporunun aslı ya da noter/hastane başhekimliği tarafından onaylı sureti veya Sağlık Bakanlığı veri tabanından elektronik olarak paylaşılan rapor bilgileri kabul edilir. Bununla birlikte özürlü sağlık kurulu raporu suretlerine Sosya Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfı Müdürlerince, aslının ibraz edilmesi kaydıyla “aslı gibidir” onayı verilir.

b) 18 yaş altı engelli yakını aylığı başvurularında; engelliler için sağlık kurulu raporunun yanında, kanuni velisinin olmadığı durumlarda atanmış vasilere ilişkin mahkemece verilmiş vesayet kararının aslı ya da noter tarafından onaylı sureti istenir. Bununla birlikte vesayet kararı suretlerine Sosya Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfı Müdürlerince, aslının ibraz edilmesi kaydıyla “aslı gibidir” onayı verilir.

Engelli aylıklarına başvuruda bulunan vatandaşlara ücretsiz engelliler için sağlık kurulu raporu uygulamasından faydalanabilmeleri için Sosya Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfı Müdürü tarafından imzalanan sevk kâğıdı verilir.

Yorumlar (0)