25 Bin TL Maaşla Bilişim Personeli Alımı Yapılacak

Geçtiğimiz yıllarda siber saldırılarda artış yaşanması sonrası kamuda istihdam ettirilecek bilişim personelleri için kesenin ağzı açıldı. Bilişim personellerine yönelik tavan ücret uygulamaları 5 katına kadar çıkarılacak. Aylık brüt ücretler 25 Bin Türk Lirası olacak ve maaşlarda dengeler değişecek.

25 Bin TL Maaşla Bilişim Personeli Alımı Yapılacak

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda Türkiye'ye yapılan siber saldırı sayıısı 70 bini aşmıştı. Buna göre kamuda istihdam ettirilecek bilişim personelleri için kesenin ağzı açıldı. Bilişim personelleri için tavan ücret uygulamaları 5 katına kadar çıkarılacağı belirtildi. Kamuya alınacak kıdemli bilişim uzmanı aylık brüt olarak 25 Bin Türk Lirası olacak ve kamuda maaşların dengesi değişecekk.

Hükümet kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan bilişim altyapılarını güçlendirecek. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki büyük ölçekli bilgi işlem birimlerinde çalıştırılacak sözleşmeli bilişim personelinin sayısı 100'e kadar çıkarılacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacak tasarılarda hükümet bilişim personelleri için kesenin ağzı açılacak. Alınacak bilişim personellerine dolgun maaşlar verilecek. Brüt maaşlar 25 Bin Türk Lirasını aşacak. Bu rakamlara bakılarar bilişim personelleri 11 Bin Türk Lirası maaş ile kamuda en yüksem maaşı aldığı bilinen Başbakanlık Müsteşarının Maaşı neredeyse 3'e katlanmış olacak. 

ALINACAK PERSONEL SAYISI 100'E ÇIKARILDI

Teknolojinin hayatımıza her alanda girmesiyle beraber tüm işlemler teknoloji sayesinde yapılıyor. Sadece 2017 yılında kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik siber saldırı sayısı 70 bini aşmış durumda. Gelecekte büyük  çekişmelerin yaşanabileceği ifade edilirken bilişim dünyası için harekete geçen hükümet olası saldırılara karşı alınacak bilişim personeli sayısını 100'e çıkardı.

TAVAN 5 KATINA ÇIKACAK

Kamu kurum ve kuruluşlarının güçlendirilmesi adına büyük ölçekli bilgi işlem birimlerinde çalıştırılacak sözleşmeli bilişim personellerinin ücret tavanları 4 katından 5 katına çıkarıldı. Kamuda çalıştırılacak bilişim uzmanları için net olarak ifade edilen ücret tavanı 5 Bin Türk Lirasını aşacak. En düşük maaş alan bilişim personeli pozisyonunda ise Sistem Uzman ile Yazılım Geliştirme Uzmanı yer almakta. Bu iki pozisyon için net tavan ücreti 2 katı verilecek ve maaşlar 10 Bin Türk Lirasını aşacak. Bilişim personeli pozisyonunda en yüksek maaşı ise yeni düzenlemelerle tavan ücretin 5 katını alacağı ifade edilen Kıdemli Network Uzmanları olarak ifade ediliyor. Tavanların 4 katı olarak uygulanan maaşlar 5 katıyla 25 Bin Türk Lirasını aşacak.

KAMUNUN EN YÜKSEK MAAŞI

Bilişim sistemlerinin yaygınlaşması ve kritik noktalarda kontrol edilebilecek hale getirilmesi için sağlanan hizmetlerle maaş dengesi değişim gösterecek. Normalde kamunun en yükse maaşı 11 Bin Türk Lirası olurken aylık ücreti ise Başbakanlık Müsteşarı almakta. Hayatımızda son 10 yılda giren bilişim uzmanlığı unvanı maaş sıralamasında en üst sırada yer almakta. Kamuda istihdam ettirilecek bilişim personellerinin dört yıllık olarak; Yazılım mühendisliği, Bilgisayar mühendisliği, Elektrik ve elektronik mühendisliği, Elektrik mühendisliği, Elektronik mühendisliği, Endüstri mühendisliği, Mühendislik bölümlerinden,Fen-edebiyat, Eğitim ve Eğitim Bilimleri Fakültelerinin, bilgisayar ve teknoloji üzerine eğitim veren bölümleri ile istatistik, matematik ve fizik bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezunu olunması gerekiyor.

KPSS VE YDS ŞARTI GEREKİYOR

Kamuya alınacak bilişim personellerinden KPPS ve YDS şartı aranıyor. Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS) alınan KPSS P3 puanının yüzde yetmişi (%70) ile son beş yıl içinde İngilizce dilinde yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) veya buna denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen YDS dengi puanın yüzde otuzunun (%30) toplamı esas alınarak yapılacak sıralamaya göre en yüksek puan alan adaylar sözlü ve uygulamalı sınava tabii tutulacak. Yapılacak olan sözlü ve uygulamalı sınav sonucunda oluşacak başarı sırasına göre sözleşmeli bilişim personeli istihdam edilecek. 

EN AZ 3 YIL TECRÜBE ŞARTI ARANIYOR

Bilişim personelleri için en az 3 yıllık mesleki tecrüne şartı aranmakta. Uzmanlık alanına göre personellerin tavan ücreti 4 katındana artık 5 katına kadar çıkarabilecek. Bilişim alanındaki bazı uzmanlık alanları ise şu şekilde; Ağ uzmanı, Sistem ve Network Uzmanı, Kıdemli Sistem Uzmanı, E-posta Sistem Uzmanı, Veri Tabanı Uzmanı, Sistem Uzmanı, Siber Güvenlik Uzmanı, Portal Yazılımı Geliştirme Uzmanı, Kıdemli Network Uzmanı, Yazılım Mimarı, Yazılım Geliştirme Takım Lideri olarak sıralanmış durumda.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE