2.8 Milyon Vatandaşı İlgilendiriyor! Verilen Süre Doluyor!

Maliye Bakanlığı tarafından 27 Ağustos tarihinde sona erecek olan vergi barışı için 2 milyon 821 bin 619 mükellefe mektup gönderildiği belirtildi. Ayrıca sürenin sona ermesine sayılı günler kala mükelleflerin uyarıları dikkate almaları gerektiği belirtildi.

EKONOMİ 25.08.2018, 14:03
2.8 Milyon Vatandaşı İlgilendiriyor! Verilen Süre Doluyor!

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler raporuna kapsamına göre;

7143 sayılı yasadan mükelleflerin yararlanması için 100 bin genel rehber basıldığı belirtildi.

Motorlu taşıtlar vergisi ve trafik para cezası borçlarının yapılandırılması için 785 bin, eczanelerin kayıtlarını düzeltmeleri için de 40 bin broşür hazırlandı.

31 Mart ve öncesi dönemlere ait olan vergilerin, resim ve harçlarının yeniden yapılandırması kapsamında 7143 sayılı yasaya başvurmak için 27 Ağustos son gün olarak belirtildi.

Yasa çıktığında başvuru için son başvuru tarihi temmuz ayının sonu olarak açıklanmış ve bu süre daha sonra uzatılmıştı.

Yeniden yapılandırma kapsamında; askerlik, seçim, nüfus, trafik idari, karayolları taşıma, otoyol ve köprülerden ihlalli geçiş para cezalarıyla Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından verilen para cezası borçları bulunanlar da yararlanabiliyor.

Diğer yandan; vadesi 18 Mayıs’tan önce olan ecrimisil, kaynak kullanım destekleme fonu, öğrenim kredisi, katkı kredisi alacakları ve haksız yere yararlanılan destek ödemeleri gibi diğer kamu alacakları da bulunuyor. 

GECİKME FAİZİ ÖDENECEK Mİ?

Hürriyet'in haberine göre; yapılandırmadan yararlanan vatandaşlar, borç aslını ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranları esas alınarak hesaplanan tutarı ödemesi halinde, gecikme faizini, zammını ve vergi cezalarını ödemeyecekler.

Vergi aslına bağlı olmayan cezaların yüzde 50’sinin ödenmesi durumunda da kalan yüzde 50’si tahsil edilmeyecek.

Vatandaşlar, borçlarını peşin ödemeleri halinde çeşitli avantajlardan yararlanacak.

Hesaplanan tutarın tamamının ilk taksit süresi olan 1 Ekim’e kadar ödenmesi halinde katsayı uygulanmayacacağı belirtildi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)