20 Ocak 2017 Cuma 08:45
280 Bin Yeni Mezuna Maaş Desteği Devletten

İşsizliği ve iş istihdamı oranlarını azaltmak için 880 bin kişilik aktif işgücü proğramları uygulanacak. Ayrıca mezun olanlara ve iş istihdamı sağlamak amacıyla asgari ücretin yarı bedelinin devlet tarafından karşılanacağı belirlendi.

Ekim 2016 baz alınarak Türkiye'de yüzde 11.8 olarak açıklanan son işsizlik rakamları ekim ayları itibarıyla küresel krizin yaşandığı 2009 yılından bu yana en yüksek seviyeyelere ulaştı. Çalışma çağında bulunan nüfusun bir yılda 856 bin kişi olurken çalışmak isteyenlerin rakamı ise 911 bin kişi artış gösterdi. Türk ekonomisi son bir yıllık dönemde ise sadece 411 bin kişilik ilave istihdam yaratabilir duruma geldi.

Bu sebepten dolayı işsiz sayımız 500 bin kişi artarak 3 milyon 647 bin kişi olarak açıklandı. Türkiye genelinde bulunan işsizlik oranı ise yüzde 11.8 olurken 15- 24 yaş grubundaki gençler arasında bulunan işsizlik oranı ise yüzde 21.2 seviyelerinde bulunuyor. Bu oran genç erkeklerde yüzde 17.9, genç kadınlarda ise yüzde 27.1 seviyesinde yer bulmuş durumda.

HÜKÜMET KONUYLA ALAKALI ARAYIŞLARINA DEVAM EDİYOR

İşsizlik kapsamlarında bulunan bu artışı durdurmak için hükümet çare arayışlarını devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun bu hafta yaptığı açıklamalarda ise 880 bin kişilik istihdam hedefleyen program uygulayacakları açıklandı....

İşbaşı eğitim programlarıyla beraber 300 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. İşbaşında eğitim programlarının ek zorunluluk getirmediği, hatta bedava işgücü avantajı sağladığı için işveren tarafından tercih edilmekte. İşsizler de hem para kazanıyorlar hem de mesleklerini işbaşında geliştirme şansına sahip olmaktalar. İşyerlerini ve sektörleri tanıyorlar. Eğitim gördükleri işyerlerinde ise kalıcı olarak çalışabiliyorlar.

Tam zamanlı olarak işbaşı eğitim programına katılanlara ise bu yıl 11 ay süreyle aylık bin 404 TL net ücret ödeneceği belirlendi.. Program boyunca Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ile iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primleri İŞKUR tarafından karşılanacağı belirlendi. Devlet, 300 bin kişi için bir yılda toplam 5 milyar lira dolayında harcama yapacağı belirlendi.

Habertürk Gazetesi yazarlarının anlatımlarına göre:

PARA KAZANARAK İŞ ÖĞRENİLECEK

İşveren, işbaşında eğitim görenlere ücret ödeyip ödememe konusunda serbest olacak. İsteyen işveren hiç ilave ücret ödemeyecek. İsteyen işveren ise ilave ücret ödeme yoluna gidebilecek. İlave ücret ödeyen işveren bunu gelir vergisi matrahından düşebilecek.

İşbaşında eğitim programına katılanlar eğitim yapacakları işyerini kendileri bulabilecekleri gibi İŞKUR'dan da kendilerine uygun işyeri bulunmasını talep edebiliyorlar. İşverenlerin de niteliklerini belirtecekleri işçileri, işbaşında eğitmek üzere İŞKUR'dan talep etme hakları bulunuyor.

Programa katılanlar hem para kazanıp hem iş öğreniyorlar. İşverenler de bu kişileri iş başında tanıyarak kalıcı olarak istihdam ihtiyacını karşılayabiliyorlar. Üstelik hiç para ödemeden ve mali külfete katlanmadan aradıkları elemanı bulma olanağına sahip oluyorlar.

İŞ VEREN AKRABALAR YARARLANAMAZ

İşbaşında eğitim programından yararlanabilmek için İŞKUR'a kayıtlı ve 15 yaşını tamamlamış olmak gerekiyor. Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin yanında çalışanlar, o işverenin yanında işbaşı eğitim programından yararlanamıyor. İşverenin birinci (çocuk, anne, baba) veya ikinci dereceden (kardeş, torun, büyükanne, büyükbaba) kan hısmı ya da eşi olanlar da işbaşında eğitim desteği alamıyorlar.

Programı düzenleyen işverenin en az 2 işçisinin bulunması gerekiyor.

EĞİTİM PROĞRAMIYLA STAJ

İşbaşında eğitim programından haftanın birkaç günü çalışabilecek öğrenciler de yararlanabiliyor. Bu program kapsamında ücretler çalışılan güne göre ödendiği için haftanın iki günü çalışan bir öğrenci, iki gün üzerinden ücret alabiliyor. Özellikle üniversite öğrencileri isterlerse zorunlu ya da gönüllü stajlarını işbaşında eğitim programı kapsamında yaparak para kazanabilirler.

Bu şekilde çalıştıklarından dolayı öğrencilerin burs veya kredilerinin kesilmesi söz konusu olmuyor. İşsizlik maaşı alırken işbaşında eğitim programına katılanların işsizlik maaşları kesilmiyor. İşsizlik maaşına ilave olarak net asgari ücret tutarında ödeme yapılıyor. Tek kural, ayrıldığı işverenin işyerinde eğitim almıyor olmak.

İŞE ALANA 42 AY DESTEK

İşbaşında eğitim programını tamamlayanları işe alan işverenlere prim desteği sağlanıyor. Destek imalat sanayii sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde ise 30 ay boyunca devam ediyor. Destek süresince, işverenin ödemesi gereken aylık 275.51 TL tutarındaki sigorta primi, İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanıyor.

KENDİ İŞİNİ KURACAKLARA EĞİTİM

Girişimcilik eğitim programından 100 bin kişinin yararlanması planlanıyor. İŞKUR, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile birlikte 70 saatlik girişimcilik eğitimi kursları düzenliyor. Programa kendi işini kurmak veya geliştirmek isteyenler katılabiliyor.

100 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Mesleki eğitim programı kapsamında 100 bin kişiye kurs verilecek. Kurslara katılabilmek için İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak, yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak, işverenin aradığı özel şartları taşımak ve emekli olmamak gerekiyor. Mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 20 lira harçlık veriliyor. Açılan Mesleki eğitim kurslarını başarıyla tamamlayanların yaklaşık yarısı işe yerleştiriliyor. Mesleki eğitim programlarının yıllık maliyeti 700 milyon lirayı aşacak.

6 AY İÇERİSİNDE İSTİHDAM 280 BİN KİŞİ

Artı İstihdam Programı'yla katma değeri yüksek sektörlerde istihdam artıran işverenlere teşvik verilecek. Mevcut işçi sayısına ilave olarak işe alınacak işçiler için birinci yıl aylık net asgari ücretin yarısı, ikinci yıl da yüzde 25'i devlet tarafından karşılanacak. Bu teşvikten öncelikle, üniversitelerden yeni mezun olanları istihdam eden işveren yararlanacak. İşverenlerin bu teşvikten yararlanabilmesi için son 6 ayda çalıştırdıkları ortalama işçi sayısına ilave olarak işe alım yapmaları gerekiyor. Devlet, Artı İstihdam Programı çerçevesinde 280 bin kişi için bir yılda 2.4 milyar lira destek sağlayacak.

TOPLUM YARARI İÇİN ÇALIŞMA

2008 yılındaki küresel krizin ardından başlatılan ve Van depremi ile yaygınlaşan Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında bu yıl 100 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. İşsiz kişiler arasından daha çok kura yöntemiyle seçilen kişiler, çevre temizliği, ağaçlandırma, okullarda temizlik ve çevre düzenlemesi gibi işlerde çalıştırılıyor. Bu programda bir kişi yılda en fazla 9 ay çalışabiliyor. İşçilere asgari ücret ödeniyor. Bu programın 2017'deki maliyeti 1.9 milyar lirayı bulacak.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Son Güncelleme: 20.01.2017 11:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.