3 Yılda 3.2 Milyon Kişiye İstihdam Sağlanacak ! Çalışma Hayatına Yenilikler Geliyor

Yeni Ekonomi Programı ile 3 yılda 3.2 milyon kişiye istihdam yaratılacak. Bu kapsamda YEP ile önemli adımlar atılacak. Konu ile ilgili olarak çalışma hayatına da yenilikler geliyor. Esnek çalışma yaygınlaştırılacak ve hedef odaklı eğitim yapılacak.

EKONOMİ 02.10.2019, 08:59
3 Yılda 3.2 Milyon Kişiye İstihdam Sağlanacak ! Çalışma Hayatına Yenilikler Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı (YEP) milyonca kişiye yeni iş imkanı getirecek.

3,2 MİLYON KİŞİYE İŞ İMKANI

Konu ile ilgili olarak üç yıllık dönemde yaklaşık olarak 3 milyon 200 bin kişiye iş kapısı açılacak ve yol haritasında 10 önemli başlık bulunuyor. "Değişim başlıyor" ana temalı Yeni Ekonomi Programı kapsamında istihdama ivme katacak 10 önemli adım şöyle:

İVME KATACAK 10 ADIM

Yetkinlik bazlı seçme, yerleştirme, meslek seçimi ile ilgili yeni mesleklere yönelik programlar, yönlendirmeler, orta yaşlı gruplara meslek kazandırma programları, girişimcilik programlarıyla orta vadede yapısal işsizlikle mücadele. Esnek çalışma biçimlerinin uygulanabilirliğini artırılması.

Mesleki Rehabilitasyon uygulamasına geçilecek. Bu uygulama ile Malullük nedeniyle iş yaşamının dışında kalanların çalışma hayatına geri dönmelerini sağlayacak, çalışma hayatından dışlanmış olan dezavantajlı kesimleri toplumla bütünleştiren, sosyal dışlanma riskini aza indirilecek.

ESNEK ÇALIŞMA ARTTIRILACAK

Bunun yanı sıra engellilerin meslek edinmesi amacıyla uzaktan eğitim programları geliştirilecek. Kadınların çalışma hayatına girişi kolaylaşacak. Kadın istihdamını artıracak düzenlemeler yapılacak. Bu kapsamda esnek çalışma oranları artırılacak, kadın kooperatifleri güçlendirilecek, çocuk bakım hizmetleri ve ihtiyaca göre belirlenmiş mesleki eğitim programları hayata geçirilecek.

Yorumlar (0)