4 Milyon Kişi Zorunlu BES'ten Cayma Hakkını Kullandı !

2017 yılı için zorunlu BES uygulaması sona erdi. Bu kapsamda 7 milyon çalışan sisteme dahil edildi ancak 4 milyon kişi cayma hakkını kullandı.

4 Milyon Kişi Zorunlu BES'ten Cayma Hakkını Kullandı !

BES'e otomatik olarak katılım uygulaması 2017 yılı için sona erdi. Konu ile ilgili olarak otomatik BES'e Temmuz ayında 1,5 milyon kişi otomatik olarak kayıt oldu. Bugüne kadar 7 milyondan fazla çalışan sisteme dahil edilirken, 4 milyonu cayma hakkını kullanarak ayrıldı, 3.4 milyonu ise kalarak, tasarrufa başladı.

İLK AYIN SONUNDA CAYMA HAKLARINI KULLANDILAR

Bu kapsamda 1 Temmuz'da BES'e 1 milyon 574 çalışan kayıt oldu. Bu çalışanların 614 bini ilk ayın sonunda cayma hakkını kullandı. Bu kişilerin 960 bini ise sistemde kalarak tasarrufu tercih etti. Böylelikle sene başından bu yana otomatik katılım uygulaması ile 3.4 milyon çalışan tasarruf etmeye başladı.

TÜM MEMURLAR SİSTEME DAHİL EDİLDİ

1 Ocak itibariyle 45 yaş altı tüm çalışanların BES'e girişine imkan tanıyan otomatik katılım uygulaması, ilk olarak 1.000 ve üzeri çalışanı olan işletmelerden başladı. Hürriyet'in haberine göre Ocak sonunda 2 milyon 213 binden fazla kişi sisteme giriş yaptı. Otomatik katılımın 2. etabı ise 1 Nisan'da devreye girdi ve 250 ila 999 çalışanı olan özel sektör şirketleri ile tüm memurlar sisteme dahil edildi. 

SİSTEME 7 MİLYON ÇALIŞAN GİRİŞ YAPTI

Nisan sonu itibariyle de 1 milyon 596 bini özel sektör, 2 milyon 147 bini de kamu çalışanı olmak üzere toplam 3 milyon 744 binden fazla kişi bireysel emeklilik sistemine girmiş oldu. 3. ve 2017'nin son etabı ise 1 Temmuz'da başladı; 100 ila 250 çalışanı olan özel sektör işyerlerinde çalışan bir milyon 574 binden fazla kişi otomatik katılım ile BES'e dahil edildi. Böylece sene başından bu yana sisteme giren çalışan sayısı 7 milyon 532 bini geçti.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE