6 milyon üniversite öğrencisine ayda 1300 TL müjdesi

İŞKUR yeni projesiyle 6 milyon üniversite öğrencisinin yüzünü güldürecek. Öğrenciler ayda bin 300 lira para kazanabileceği iş imkanına sahip olacak.

EKONOMİ 14.12.2016, 21:55 14.12.2016, 22:04
6 milyon üniversite öğrencisine ayda 1300 TL müjdesi
Hükümet ve İŞKUR ortaklığıyla birlikte 6 milyon üniversite öğrencisi ayda bin 300 lira maaş alabileceği iş imkanına sahip olacak. Türkiye'de ekonominin canlandırılması amacıyla üniversite öğrencilerini teşvik etmek için istihdam ortamları oluşturuluyor. Üniversite öğrencileri hem eğitim görürken hem de kendi saatlerini belirleyebilecekleri işlerde çalışabilecek.

81 İLDE YAYGINLAŞTIRILACAK

Üniversiteli gençlere deneyim için İŞKUR tarafından başlatılan eğitim programı 81 ile yaygınlaştırılıyor. Kendilerine en yakın İŞKUR birimine giderek başvuruda bulunan gençler, okul saatlerine göre işverenle birlikte çalışma saatini belirleyebilecek. İsteyen üç ay isteyen daha uzun süre çalışabilecek. Program kapsamında iş tecrübesi edinecek olan gençlerin kredi ve bursları kesilmeyecek.

İŞVERENE DESTEK

2017'de kamu-özel sektörde yaklaşık 1 milyon kişiye iş sağlanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, mevcut istihdamın üzerine artı istihdam koyacak bütün işverenlerin, asgari ücretin yarısı kadarki yükünün bakanlık ve İŞKUR tarafından üstlenileceğini söyledi. Ayrıca, şu anda sayısı beş yüzü bulan özel istihdam bürolarının da üç yıllık dönemde hedeflenen 2.6 milyon istihdamda önemli rol üstlenmesi bekleniyor.

ÖZEL SEKTÖR DE İSTİHDAM EDECEK

Gelecek yıl 100 bin kişinin istihdam edileceği "toplum yararına işlerin" kapsamı da genişletiliyor. İstihdam piyasasına girmekte güçlük çeken kesimleri üretken kılmak, sosyal yardım alanlardan çalışabilecek durumda olanları iş sahibi yapmak için yeni bir program hazırlıyor. Daha önce, devlet kuruluşlarında geçici olarak işe alınan, okul temizliği, ağaç dikimi gibi işlerde çalışan kesimler özel sektöre yönlendirilecek. Katılımcıların tüm sigorta primlerini devlet ödüyor.

2.5 MİLYON KİŞİ YARARLANDI

Toplum yararına işler ve aktif işgücü programlarından yararlananların sayısı da 2.5 milyonu geçti. Toplum yararına düzenlenen 21 programdan 760 bin, aktif işgücü programlarından da 1 milyon 690 bin kişi yararlandı. Geçen yıl da toplum yararına 9 bin 600 programa yaklaşık 235 bin kişi katıldı. Bu programlar hiçbir geliri olmayan, sosyal yardım almayan ve işsiz olan kitleleri hedef alarak işsizlerin işgücü piyasasından kopmalarının önüne geçiyor.

Kamupersoneli.net | ANKARA
Yorumlar (5)
emine kiroglu 3 yıl önce
Biz ev hanimlari icide evde is istiyoruz esimiz askari ucretle calisiyor esslerimizin yukunu birazda biz hafifletelim 3 cocugumuz var yetistiremiyoruz saygilarimla arz ederim yetkililere duyurulur
Hmt 3 yıl önce
Bu konu ile ilgili kamupersoneli.net biraz daha üstünde durabilirmi aceba ve detaylarıyla araştırılıp bizi bilgilendirebilirmisiniz aceba
emrah celik 3 yıl önce
Bundan sadece universitelilermi faydalanacak hocam
murat 3 yıl önce
bundan açıköğretim okuyanlarda faydalanabilecek mi?
Abdullah 3 yıl önce
Bu uygulama ne zaman başlayacak?