600 TL Kira Ve Yıllık 2000 TL Isınma Yardımı Yapılması Kanun Teklifi Meclise Geldi!

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ömer Fethi Gürer’den flaş bir kanun teklifi geldi. Gürer, emekli vatandaşlara yönelik olarak aylık 600 Türk Lirası tutarında kira yardımı ve yıllık 2000 Türk Lirası ısınma yardımı yapılması talebinde bulundu ve kanun teklifini meclise sundu.

EKONOMİ 16.05.2019, 17:10 16.05.2019, 22:47
600 TL Kira Ve Yıllık 2000 TL Isınma Yardımı Yapılması Kanun Teklifi Meclise Geldi!

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ömer Fethi Gürer emekli vatandaşa ısınma ve kira yardımı yapılması konusunda sunduğu kanun teklifi içerisinde 2018 yılında başladığını belirttiği ekonomik kriz nedeniyle emekli vatandaşların zorluklar yaşadığını ifade etti.

Gürer, ayrıca faiz oranı artışları ve döviz fiyatlarında yaşanan olumsuz değişikliğin, işsizlik ve yoksulluğu da beraberinde getirdiğini sözlerine ekledi.

KAZANCIN YÜZDE 30'U KİRA VE ISINMA ÖDEMESİ

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre konut kira ve ısınma giderlerinin bölgelere göre farklılık göstermesine rağmen yüzde 21.8 ve yüzde 30.7 oranında olduğunu ifade ederek 1 ton yakacak kömür bedelinin 1800 Türk Lirası civarında olduğunu açıkladı.

Kömür, kira, aidat, su, mutfak tüpü, elektrik ve benzeri giderler hakkında açıklama yapan CHP'li Gürer;

"Kömür, kira, aidat, su, mutfak tüpü, elektrik ve benzeri giderlere emeklilerimizin aldığı ücret yetmemektedir.

Giysi ve sosyal harcamalar katılmadan dahi emeklilerimiz ay sonunu getiremez durumdadır. İktidarın altı aylık dönemlerde uyguladığı TÜFE’ye göre artışlar düşük kalmaktadır.

Bu nedenle emeklilere kira ve yakacak yardımı yapılması yaşamsal ihtiyaçtır." dedi.

Kanun teklifi hakkında detayları açıklayan Gürer sözlerini;

"Kurumca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, yıllık 2.000 Türk lirası ısınma yardımı yapılır ve bu yardım, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi yıllık değişim oranında güncellenir.

Yukarıdaki fıkra kapsamındaki kiracılara ayrıca aylık kira bedellerinin yarısı oranında ve en fazla 600 TL olacak şekilde yardım yapılır ve bu yardım, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi yıllık değişim oranında güncellenir.

Emeklilerimiz pazara dahi, pazar dağılırken fiyat düşer diye Pazar dağılmak üzereyken gitmek durumunda kalıyor.

Emeklilerimiz yaşam boyu çalışıp emeklilik döneminde en iyi yaşamı hak ediyor.

Ne var ki ülkemizde, enflasyon ile her gün gelen zamlar emeklilerimizin yaşam mücadelesi vermesine yol açıyor.

En azından kira ve yakacak desteği kısmen de olsa onlar için bir destek olacaktır." ifadeleriyle tamamladı...

Yorumlar (0)