08 Ekim 2019 Salı 22:37
8 Ekim Evde Bakım Parası yatan iller hangileri? Evde bakım maaşı başvuru şartları neler? Evde bakım ücreti istenen belgeler?

Devlet son yıllarda vatandaşların evde bakmak zorunda oldukları yakınlarının yüklerini almaya ve destek vermeye çalışıyor. Vatandaşlar devletin verdiği destekle evde bakıma muhtaç olan vatandaşların daha iyi ortamda bakılmasını sağlıyor. Vatandaşların en fazla merak ettikleri konu arasında ise evde bakım parası başvuru şartları yer alıyor.

EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLER HANGİLERİ?

Kamupersoneli.net olarak evde bakım ücreti için başvuru şartlarını sizlerle paylaşıyoruz. Bu şartları yerine getirenler evde bakım parası almaya hak kazanıyor. İşte evde bakım parası başvuru şartları şöyle;

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI

- Evde bakım ücreti/evde bakıma destek yardımından yararlanabilmek için hastanelerden alınacak 16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan” Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında engel oranı % 50 ve üzeri olup ağır engelli EVET- HAYIR bölümünde EVET ibaresi olması gerekmektedir.

- Özürlü kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması yani tuvalet, beslenme ihtiyacını, giyinip-soyunabilme, merdiven inip çıkabilmek.

- Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğunun diğer bir hesapla Ocak 2019 itibariyle 1219 TL olarak belirlenen gelir kriterini bir örnekle açıklayacak olursak 4 kişilik bir aileye ayda 4.876 TL'nin altında bir gelir varsa bakım maaşı için başvuruda bulunabilir. Bakım raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir.

 (Aile bireylerinin hesaplanmasında üvey evlatlar, vatani görevini yapmakta olan bireylerde sayılmaktadır. Ayrıca, aile bireylerinin geliri toplamında üniversitede okumakta olan bireylerin almış olduğu öğrenci kredisi ve burslar miktarı ne olursa olsun gelir kapsamı dışında tutulmaktadır.)

- 30.07.2006 tarih 26244 sayılı “Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamında bakım ihtiyacı olan engelli koşullarına sahip olmak.

EVDE BAKIM PARASI BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER

- Özürlü ve bakıcı olarak yazılan kişinin kimlik fotokopileri.

- Devlet Hastanelerinden alınan ağırlı özürlü olduğunu gösterir özürlü sağlık kurulu raporu veya fotokopisi

- Özürlüye ilişkin iki adet vesikalık fotoğraf.

- Özürlüye ilişkin varsa öğrenim durumunu gösterir belge veya sureti.

- Özürlünün vasisi var ise, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı.

- Anne babanın boşanmış olması hâlinde, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER BELLİ OLDU MU?

Evde bakım parasının yatmasını bekleyen vatandaşlar paraların ne zaman yatacağını merak etmeye başladı. Evde bakım parası illere göre farklılık gösteriyor. 81 il ay sonuna kadar farklı tarihler evde bakım maaşı alıyor. Şuanda herhangi bir ilde evde bakım parası yatmadı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.