ABD Başkanı Trump'ın Açıklamasının Ardından Dolardan Büyük Yükseliş ! Dolar Güne Nasıl Başladı?

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine sınır ötesi harekat hazırlığı yapması sonrası, ABD Başkanı Trump'tan gelen açıklamalar dövizde hareketliliğe neden oldu. Bu açıklamalarının ardından dolar kuru 5,80 seviyesinin üzerine çıktı. Peki dolar kuru bugüne nasıl başladı? İşte detaylar...

EKONOMİ 08.10.2019, 08:54
ABD Başkanı Trump'ın Açıklamasının Ardından Dolardan Büyük Yükseliş ! Dolar Güne Nasıl Başladı?

Dolar kuru bilindiği gibi bir süredir aşağı yönlü hareket ediyordu. Ayrıca dolar kuru Merkez Bankası’nın faiz indirimleri sonrasında da bu seyrini sürdürmüştü.

DOLAR NE KADAR?

Suriye’deki PKK hedeflerine operasyon yapılmasının gündeme gelmesinin ardından yükselişe geçen Dolar/TL Amerikan Başkanı Trump’ın ‘Türk ekonomisini yok ederim’ sözleri üzerine sert bir şekilde yükseldi. Bu açıklamalar üzerine dolar kuru 5,80 seviyesinin üzerine çıktı.

Konu ile ilgili olarak ABD Başkanı Dolanld Trump açıklamalarında "Daha önce güçlü bir şekilde söylediğim gibi yine yeniliyorum eğer, Türkiye benim eşsiz muhteşem ve eşsiz görüşümün sınırlarım dışında sayacağım bir şey yaparsa, Türkiye'nin ekonomisini yok edeceğim ve mahvedeceğim. Bunu daha önce de yaptım" ifadelerine yer vermişti. 

Bu açıklamanın üzerinde dolar kuru dün gece 5,80 seviyesine yükselmişti. 

Bugün ise saat 7:45 itibarıyla Dolar/TL 5,84’ten işlem görüyor.

Ayrıca saat 09:04 itibari ile dolar grafiği şöyle:

Yorumlar (0)