ABD'nin Vergi Kararı Sonrası Ticaret Bakanlığı'ndan İlk Açıklama Geldi

ABD yönetiminin çelik ve alüminyuma ek vergi kararı almasının ardından Ticaret Bakanlığı konuya dair bir açıklamada bulundu. Alınan bu karara tepki gösteren Ticaret Bakanlığı bu kararın Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olduğunu bildirildi.

EKONOMİ 10.08.2018, 21:02 10.08.2018, 21:38
ABD'nin Vergi Kararı Sonrası Ticaret Bakanlığı'ndan İlk Açıklama Geldi

ABD Başkanı Donald Trump gün içinde kendisine ait sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklama ile Türkiye'den bazı ürünlerin alımında ek vergi alınacağını duyurmuştu. 

Alüminyum ve çelik alımında uygulanacak yeni düzenlemeye göre vergiler iki katına çıkarılıyor. Bu kapsamda ABD tarafından alınan bu karara Ticaret Bakanlığı'ndan tepki geldi. 

TİCARET BAKANLIĞI'NDAN ABD'NİN KARARINA TEPKİ

Ticaret Bakanlığı konuya dair yapmış olduğu yazılı açıklamasında ABD'nin alüminyum ve çelik ithalatında almış olduğu vergi kararları hatırlatıldı. Türkiye'nin ABD'ye olan çelik ve alüminyum ihracatlarına dair verilerinde paylaşıldığı açıklamada alınan bu karar ile kaybedenin üreticiler ve ihracatçılardır, denildi. Bu kararın Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olduğunun altı çizildiği açıklama metni şu şekilde,

Ticaret Bakanlığı Tarafından Yayımlanan O Açıklama

"10 Ağustos 2018 tarihinde, sosyal medya aracılığıyla ABD yönetimi tarafından yapılan duyuruda, ülkemizden yapılacak c gümrük vergilerinin sırasıyla %20 ve %50’ye çıkarılacağı açıklanmıştır.

Bilindiği üzere, ABD tarafından alüminyum ve çelik ithalatında 23 Mart 2018 tarihinde tüm ülkelere karşı sırasıyla %10 ve %25 ek vergi uygulaması yürürlüğe konulmuştur.

Ek gümrük vergisine konu demir çelik ve alüminyum ürünlerinde ABD’ye ihracatımız, 2017 yılında 1,1 milyar dolar olup, aynı yıl 157 milyar dolar tutarındaki toplam ihracatımız içindeki payı % 0,7’ye (binde 7) tekabül etmektedir. Bahse konu ürünlerde ABD’den 2017 yılı ithalatımız 1,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

ABD yönetimi tarafından alınan kararlarda asıl kaybeden iki ülkenin üreticileri, özel sektörleri ve ihracatçılarıdır. ABD yönetimi tarafından daha önce duyurulan çelik ve alüminyum gümrük vergileri ile birlikte bugün duyurulan ek vergiler, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırıdır.''

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)