Açıklandı! Elektrik faturasını yüzde 30 düşürebilirsiniz!

Açıklandı! Elektrik faturasını yüzde 30 düşürebilirsiniz!

Son dönemlerde elektrik faturalarına gelen zamlar, vatandaşların elektriği dikkatli kullanmasına neden oldu. Ancak elektrik faturaları ile ilgili herkesi çok yakından ilgilendiren önemli bir açıklama geldi. Faturayı yüzde 30 oranında düşürebilirsiniz.

Elektrik faturalarında yüzde 30 oranında indirim kazanmak için küçük detaylara dikkat etmeniz tereli. Konu ile ilgili yapabileceğiniz tüm yollar haberimizde mevcut

5d35bebb7152d805e438891f.jpg

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

Prof. Dr. Arif Hepbaşlı, daha az enerji kullanımı ile enerji verimliliğinin karıştırıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Enerji verimliliği; daha az enerji ile daha iyi, kaliteli enerji hizmetleri sağlamak için ileri ve en son teknolojileri kullanmak, her birim enerjiden en yüksek üretkenliğin elde edilmesi, daha az enerji kullanımı, daha az hava kirliliği ve daha düşük toplam maliyetle arzu edilen enerji hizmetlerinin alınmasıdır; ayrıca, enerjinin akıllıca kullanımı, enerji israfının yok edilmesi, günlük olarak hatırlatmaya ihtiyaç olmadan, enerji kullanımını azaltmak için teknolojinin kullanımı demektir"

KÜÇÜK DETAYLAR İLE CİDDİ TASARRUFLAR

Hepbaşlı, açıklamasının devamında küçük detaylara dikkat edilerek, faturalarda ciddi tasarruflar sağlanabileceğini ifade ederek, "Ülkemizde, enerjinin yaklaşık yüzde 40’ı konutlarda kullanılıyor ve bunun da yüzde 85’i ısıtma ile soğutma harcamalarına gidiyor. Yalıtımsız binalarda ısıtma ve soğutma yaparken yalıtımlı binalara göre iki kat enerji harcıyoruz. En temiz, ucuz, yerli ve milli enerji; israf edilmeyen, verimli kullanılan enerjidir. Çok küçük detaylara dikkat ederek, bazı alışkanlıklardan vazgeçerek, binalarımıza ısı yalıtımı yaparak, doğru cihazları kullanarak ciddi tasarruf elde etmemiz mümkün. Yapılan hesaplamalar; tüm bunlara gereken önemi gösterdiğimiz takdirde enerji harcamalarımızda en az yüzde 20-30 oranında tasarruf olacağını gösteriyor" açıklamasını yaptı.

elektrik-faturasi-yuzde-30-dusuyor-indirimli-4878201.jpeg

YÜZDE 35 ORANINDA AZALTABİLİRSİNİZ

Koronavirüs salgını sebebiyle, enerji tüketiminin arttığını belirten Arif Hepbaşlı sözlerine şu şekilde son verdi:

"Öncelikle akıllı sayaçlar, termostatlar ve izleme sistemleriyle enerji tüketiminizi takip ederek, aylık faturaları kontrol etmek gerekli. Evlerde enerji verimliliği yüksek olan ürünlerin kullanımı ve bilgisayar, monitör vb. kullandığımız cihazları doğru şekilde kullanarak aylık tüketilen elektrik enerjisi maliyetlerini yaklaşık yüzde 35 oranında azaltabiliriz"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler