banner731

Açlık ve Yoksulluk Sınırına İlişkin Araştırma Sonuçları Açıklandı

Bilindiği üzere, Memur-Sen resmi internet sitesi üzerinden her ay açlık yoksulluk sınırına ilişkin yapılan araştırmaların sonuçlarını açıklıyor. Memur Sen tarafından yapılan araştırmaların sona ermesiyle 2018 yılının ilk ayının da açlık yoksulluk sınırı rakamları da yayımlandı. Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 07.02.2018, 21:34
Açlık ve Yoksulluk Sınırına İlişkin Araştırma Sonuçları Açıklandı

Memur-Sen Konfederasyonu her ay düzenli olarak açlık-yoksulluk araştırması gerçekleştiriyor. Memur Sen tarafından gerçekleştirilen bu araştırma sonuçları ise sendikanın internet sayfası üzerinden duyuruluyor. 

Memur-Sen Konfederasyonu'nca gerçekleştirilen Ocak ayına ilişkin "açlık-yoksulluk" rakamlarının ayrıntıları şu şekilde,

MEMUR SEN AÇLIK YOKULLUK SINIRINI AÇIKLADI

Memur Sen tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.781,29 lira olarak açıklanırken yoksulluk sınırı da 5.084,70 TL olarak bildirildi. 

Söz konusu araştırma sonuçlarını 2017 yılının Aralık ayı ile karşılaştırıldığında  gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,33’lük bir düşüş olduğu tespit edildi. Ocak ayında yaşanan en yüksek artışlar ise yüzde 25,36 artışla salatalık, yüzde 19,54 artışla taze fasulye, yüzde 18,69 artışla mandalina, yüzde 15,57 artışla patlıcan oldu. 

Aralık ayına göre en sert düşüşler ise yüzde 14,30 azalışla karnabahar, yüzde 11,72 azalışla kabak, yüzde 9,37 azalışla tuz, yüzde 7,11 azalışla domates olarak tespit edildi. 

EĞİTİM ULAŞIM ZAMLANDI GİYİM UCUZLADI

Söz konusu araştırma sonuçlarına göre, Ocak ayında Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 5,16’lık bir artış yaşandı. Artış yaşanan diğer kalemler ise kablo özel yayın hizmetleri, üniversite katkı payı, ulaşım, köprü geçiş ücreti gibi alanlarda meydana geldi. 

Kış aylarının en büyük giderlerinden olan ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,51’lik bir artış gözlenirken barınma fiyatlarında da artış yaşandı. Ocak ayında Aralık ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 3,95’lik bir düşüş gözlendi. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)