banner731

Adli sicil kaydı (Sabıka kaydı) nasıl alınır? Adli sicil kaydında hangi bilgiler kaydedilir?

Adli sicil kaydı birçok kurumda, gittiğimiz iş görüşmelerinde bizden istenilen belgeler arasında karşımıza çıkmaktadır. Adli sicil kaydı halk arasında sabıka kaydı olarak bilinen belge önceden adliyeden alınıyordu anca şuan e-Devlet kapısından çok rahatlıkla alınabiliyor. Peki adli sicil kaydı sorgulama nasıl ve nereden yapılır? Adli sicil kaydı ne zaman silinir? İşte detaylar...

EKONOMİ 13.06.2019, 10:26
Adli sicil kaydı (Sabıka kaydı) nasıl alınır? Adli sicil kaydında hangi bilgiler kaydedilir?

Adli sicil belgesi çoğu kurumda bizden istenilen belgeler arasında karşımıza sık sık çıkmaktadır. Sabıka kaydı e-Devlet kapısından çok rahat alınmaktadır. Adli sicil kaydı nereden ve nasıl alınır? Adli sicil kaydında hangi bilgiler kaydedilir? Adli sicil kaydı nasıl sorgulanır? İşte merak edilen soruların cevapları...

Adli Sicil Belgesi nasıl alınır?

Adli Sicil Belgesi yani halk arasında sabıka kaydı olarak söylenen belge internet üzerinde e-Devlet kapısından alınabiliektedir. Daha önce adliyeden alınan ve yoğunluğa neden olan adli sicil kaydı artık e-Devlet sayfasından alınabiliyor. 

Adli sicil kaydı, kişilerin kendisine, 18 yaşından küçükse anne babasına, vekâlet sunma koşuluyla kanuni temsilcisine ya da istemleri halinde kamu kurum ve kuruluşlarına verilir. Adli sicil kayıtları Adliyelerde bulunan Adli Sicil Müdürlüklerinden, Kaymakamlıklardan, yurt dışında Büyükelçiliklerden ve artık e devlet sistemiyle internet üzerinden kolaylıkla alınabilmektedir.

Adli sicil kaydı sordulama sayfası;

https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi

Adli sicile hangi bilgiler kaydedilir?

Adli sicil kaydında, Adli Sicil Kanunu Madde 4 uyarınca tanımlanan bilgiler işlenir:

– Hapis cezası kararı,

– Hapis cezasının ertelenmesi kararı,

– Adli para cezaları,

– Seçenek yaptırıma çevrilen kısa süreli hapis cezası,

– Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmalı ile ilgili karar,

– Türk vatandaşı hakkında yabancı mahkemeden verilmiş ve kesinleşmiş olan mahkûmiyet kararının Türk hukuku bakımından doğurduğu hak yoksunluklarına ilişkin olarak Cumhuriyet savcısının istemi üzerine mahkemece verilen karar,

– Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık dolayısıyla verilen karar,

– Ceza zaman aşımının dolduğunun tespitine ilişkin karar,

– Genel veya özel affa ilişkin kanun; özel affa ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı,

– Askerî Ceza Kanununa göre verilmiş mahkûmiyet kararlarındaki ferî cezalar işlenir.

Adli sicile hangi belgeler kaydedilmez?

– Adli Sicil Kanunu Madde 5 uyarınca:

– Disiplin suçlarına ve sırf askerî suçlara ilişkin mahkûmiyet hükümleri,

– Disiplin veya tazyik hapsine ilişkin kararlar,

– İdarî para cezasına ilişkin kararlar adli sicile kaydedilmez.

Adli sicil kaydı ne zaman silinir?

Adli Sicil Kanunu, adli sicil kaydının ne zaman ve nasıl silineceğini açıkça ifade etmiş, uygulamada oluşan tereddütler ise Yargıtay içtihatları yoluyla giderilmiştir. Buna göre adli sicil kaydı:

1- Eğer ceza ve güvenlik tedbirinin infazı tamamlanmışsa adli sicil kaydı infazın tamamlanmasıyla kendiliğinden silinmelidir. İnfazın tamamlanmasından anlaşılması gereken, ceza hapis cezasıysa bihakkın tahliye tarihi veya denetim süresinin son bulduğu tarihtir. Ceza adli para cezası ise, adli para cezasının ödendiği tarih veya tazyik hapsine çevrilmişse cezaevinden çıkış tarihidir. Örneğin, 3 yıllık kesinleşen cezası için 01.01.2016 tarihinde cezaevine giren, denetimli serbestlik uygulamasından yararlanarak 01.01.2017 tarihinde tahliye edilen bir kişinin adli sicil kaydı ( sabıka kaydı ) 01.01.2019 tarihinden sonraki gün silinebilir hale gelecektir.

2- Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık halinde adli sicil kaydı silinir.

3- Ceza zamanaşımının dolması veya genel af veya kişinin ölümü halinde adli sicil kaydı silinir.

Adli Sicil Kaydı Nedir?

Adli sicil kaydı; Vatandaşın devlet nezdinde tutulan suç kaydına adli sicil kaydı adı verilmektedir. Sabıka kaydı olarak da bilinen adli sicil belgesinde bireyin 18 yaştan sonraki süreçlerde işlemiş olduğu suç ve fiiler yer almaktadır.

Yorumlar (0)