Ağustos Ayı Kira Zammı Oranı Ne Kadar? TEFE- TÜFE Ağustos Ayı Kira Artışı Zam Oranı Hesaplama

2019 yılı Ağustos ayı kira zammı oranı belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon rakamlarına göre sözleşmelerini bu ay yenileyecek kiracıların ödeyeceği zam oranı netlik kazandı. TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamı kapsamında TÜFE aylık bazda yüzde 1,36 oranında artış yaşadı ve yıllık enflasyon ise yüzde 15.72 oranından yüzde 16,65 oranına yükseldi. Peki Ağustos ayı kira artışı zam oranı ne kadar? İşte kira zammı hesaplama...

EKONOMİ 05.08.2019, 17:52
Ağustos Ayı Kira Zammı Oranı Ne Kadar? TEFE- TÜFE Ağustos Ayı Kira Artışı Zam Oranı Hesaplama

TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon rakamlarıyla beraber Ağustos ayı kira artışı zam oranı netlik kazandı.

Sözleşmelerini Ağustos ayında kiralayacak kiracıların ödeyeceği yeni kira zam oranı belli oldu. TÜİK verilerine göre kiracıların Temmuz ayında ödediği kira bedellerine yüzde 19.88 oranında artış yapılmıştı.

Ancak Ağustos ayında kiracıların, kira artışı zam oranı kapsamında ne kadar zamlı ödeme yapacakları sorgulanıyor.

Peki Ağustos ayı kira zammı oranı ne kadar? İşte TEFE- TÜFE Ağustos ayı kira artışı zam oranı hesaplama işlemleri...

AĞUSTOS AYI KİRA ZAM ORANI NE KADAR?

2019 yılı Ağustos ayı kira artışı zam oranı açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon rakamları kapsamında Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 1,36 oranında artış yaşadı.

TÜFE ise (2003=100) 2019 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,36 oranında gerçekleşti ve 2018 yılının Aralık ayına göre yüzde 6,44 oldu.

Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 16,65 ve on iki aylık ortalamalara göre ise 19,91 artış meydana geldi. Bu nedenle Ağustos ayında kira sözleşmelerinde kiracılara aylık ortalama olarak yüzde 19, 91 oranında zam yapılacak.

AĞUSTOS AYI KİRA ARTIŞI ZAM ORANI TEFE TÜFE HESAPLAMA İŞLEMİ

Ağustos ayı kira zam oranı hesaplaması şu şekildedir;

Mevcut kira bedeli: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 19,91

Zam bedeli: 199,1 lira

Zamlı kira bedeli: 1.199,1 lira

Yorumlar (3)
Kemal 1 ay önce
Ya milletin ağzını zorla bozmaya çalışmayın ........... Maaşlara çok zam yapiyorsunuzda kalkmissiniz ev kiralarina zamdan enflasyondan bahsediyorsunuz ya hadi oradan ..... yapmayın adam olun adam siz insan misiniz???
Kemal 1 ay önce
2020 TL maaş vereceksin adam 1200 TL kira verecek geçinme derdine düşecek 20 küsür bin TL maaş alan ibne milletvekili gecinemiyorum diyecek sayın geçim derdine düşmüş milletvekili al sana 2.020 TL. Maaş geçin ondan sonra 20 bin küsür TL'nin kıymetini anlarsın ok.
Ebru 1 ay önce
Allah bu d3vletin basina gecenlerin de durmadan zamlari artiranlarin da ....