30 Kasım 2019 Cumartesi 18:14
Aile, Çalışma Bakanına göre Türkiye kooperatif sayısı itibarıyla Avrupa'da Üçüncü Sırada

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokulunda düzenlenen "Kadın Kooperatifleri Bölgesel Buluşması" etkinliğinde konuştu. Aile ve Çalışma Bakanından çok tartışılacak açıklamalar geldi. Türkiye Olarak, Kooperatif Sayısı İtibarıyla Avrupa'da Üçüncü Sıradayız" diyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk şu açıklamalarda bulundu. Lakin Bakan Selçuk, tarımda kooperatifleşmenin ne olduğunu, dünyaya tarım ürünleri ihraç eden ülkelerin modelleri ile Türkiye'deki kooperatifleşmenin farkına değinmeden şu açıklamalarda bulundu. 

Selçuk burada yaptığı konuşmada, ekonominin tartışılmaz bir gerçeği olan rekabetin her sektörde güçlü olmayı gerektirdiğini, bu nedenle ortak hedeflerde buluşarak gücü ve sermayeyi birleştirmek gerektiğini söyledi.

Türkiye'de kadın dayanışmasının günlük hayata kadar kök salmış bir rutin haline geldiğini, tarihten gelen bilinçle bu dayanışma kültürünü yaşatmayı istediklerini anlatan Selçuk, kadın dayanışması ve kadınların istikbali söz konusu olduğunda kendilerini daha da umutlandıran güzel örneklerle ferahlayıp mutlu olduklarını belirtti.

Küresel dünyanın ve ülkelerin karşı karşıya kaldığı ekonomik krizlerin kooperatifleri dikkate değer bir işletme modeli olarak öne çıkarmaya başladığını vurgulayan Selçuk, dünyada bugün çalışan nüfusun yüzde 10'unun kooperatiflerde istihdam edildiğine dikkati çekti.

Kooperatifçiliğin işsizliğin önlenmesi, yoksullukla mücadele, sürdürülebilir kalkınma ve istihdam politikalarında güçlü bir enstrüman olarak da değerlendirildiğinin altını çizen Selçuk, şöyle devam etti:

"Ülkemizde kooperatifler, bugünkü tarım kredi kooperatiflerine benzer yapıda olan memleket sandıklarının 1863 yılında kurulmasıyla hayata geçmiştir. Bugün toplam 6,3 milyona yakın kooperatif ortağı vatandaşımız var. 38 farklı türde 50 bini aşkın kooperatif bulunuyor. Türkiye olarak kooperatif sayısı itibarıyla İtalya ve İspanya'dan sonra Avrupa'da üçüncü sırada yer alıyoruz. Ülkemizde kadın ismi, ibaresi geçen 192'si aktif 227 kurulmuş kooperatif var. Kadınlar açısından kooperatifleşmenin ayrıca üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu biliyoruz'' dedi. Kooperatifleşmenin üye sayısı ile doğru orantılı olarak verim verdiğini düşünen Selçuk, kooperatifçiliğin hem istihdamı artırma hem de aile hayatıyla iş uyumunu sağlamada özel bir misyonu yerine getirdiğini dile getirerek, ayrıca ortak iş yapma, dayanışma kültürü ve kadınların daha etkin hale gelmesini sağladığını, zorluklarla baş etme imkanı verdiğini aktardı.

"KADIN KOOPERATİFÇİLİĞİ ÖNEM KAZANDI"

Kadın kooperatiflerinin son yıllarda dünyada bir model olarak ortaya çıkmaya başladığını, Birleşmiş Milletler, Uluslararası Çalışma Örgütü gibi uluslararası kuruluşların kadın kooperatiflerine özel önem gösterdiğini belirten Selçuk, kadınların ürettikleriyle Çorum ve ülke ekonomisine katma değer sağladıklarını vurguladı.

Türkiye'de gelecek dönemde kadın eliyle fark oluşturan bir üretim ve ticaretin yayılacağını düşündüğünü, bunda kadın kooperatiflerinin öncü rol oynayacağına inandığını belirten Selçuk, şu değerlendirmede bulundu:

"İnşallah kadınlarımızın iş gücüne katılımını destekleyerek 2023'te ülkemizi dünyanın en iyi 10 ekonomisinden biri yapacağız. Bunu hep birlikte başaracağız. Kadınlarımızın cesaretine, girişimcilik ruhuna ihtiyacımız var, güveniyoruz. Nüfusunun yarısı kadın olan ülkemizde devlet ve millet olarak hamdolsun, çok güzel ilerlemeler kaydettik. 2012'de 'Kadın Çiftçi Eğitimi İşbirliği Protokolü' ile çiftçi kadınların eğitimine destek verdik. Eğitim konularından birisi de 'Kooperatifçilik, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme' olan protokolüyle bugüne kadar yaklaşık 9 bine yakın çiftçi kadınımıza eğitim verdik. İstiyoruz ki kadınlarımızın bu alanda farkındalığını artsın, eğitim imkanlarından daha fazla haberdar olabilsin."

Bakan Selçuk, kadınların kooperatifleşmesine yönelik çalışmalarına devam edeceklerini, bu konuda başarı hikayelerini öne çıkaracak, yol gösterecek bir web sayfası hazırladıklarını anlatarak, bölgesel buluşmaların devamını yapacaklarını, kadınların kooperatifler yoluyla güçlendirilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı ile yeni bir proje hazırlığında olduklarını bildirdi.

Proje ile hem kurumların kapasitesini güçlendireceklerini hem de kadınlara ve kadın kooperatiflerine yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetlerimizi artıracaklarını dile getiren Selçuk, şöyle dedi:

"Kooperatifler aracılığıyla kadınlarımızın kalıcı hizmet modellerini hayata geçirerek yerel kalkınmanın önemli unsuru haline gelebileceğine inanıyoruz. Kooperatifler aracılığı ile kalıcı hizmet modellerini hayata geçirerek yerel kalkınmanın öncüleri olduğunu da göreceğiz. İnanıyoruz ki ulusal kalkınma yerel kalkınmadan başlıyor. Bu anlamda sivil toplum kuruluşlarımız, ilgili kamu kurumlarımızla diyalog ve istişare kanallarını her daim açık tutuyoruz. Bu şekilde girişimcilik ruhunu daha da öne çıkaracağız. İstiyoruz ki kadınların üretimine katkı sağlayan çalışmaların daha da yaygınlaşması için önünü açalım. Bu çalışmaları gerçekleştirirken paydaşlarımızın varlığı, desteği bizlere güç veriyor."

Peki sormak lazım sayın Bakan Selçuk'a... O zaman neden kooperatifleşmede Avrupa 10.su olan ülkeler Türkiye'den daha az tarım ürünü ithal ediyor... Üstelik nüfusları Türkiye'den daha fazla...

Mesala 83 milyon nüfusla Almanya, 96 milyon nüfusla Kongo, İran ve hatta Mısır... Almanya'da az güneş ışığı olduğunu söylerler ama, Türkiye'ye göre de ters orantılı olarak daha az gıda ithalatı yaparlar... Peki bu neyden dolayı... Kooperatifleşmenin ne olduklarını bildiklerinden dolayı mı acaba? 

Son Güncelleme: 30.11.2019 18:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.