Almanya'dan AB'ye Ödeme Sistemi Çağrısı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İran nükleer anlaşmasını savunmak için Avrupa Birliğine bir çağrı yaptı. Bu bağlamda Avrupa Birliğinin "kendi ödeme sistemini oluşturması" istendi. Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 22.08.2018, 18:23
Almanya'dan AB'ye Ödeme Sistemi Çağrısı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Alman Handelsblatt gazetesine yazdığı yazıda, ABD ödeme sistemlerini pas geçecek bir Avrupa sermayesi ve SWIFT gibi uluslararası banka transfer sistemlerine dayalı kendi ödeme sistemini oluşturması gerektiğine dikkat çekti.

HEİKO MAAS'IN AÇIKLAMALARI

Bağımsız uluslararası ödeme sistemi oluşturulmasının İran ile anlaşması olan, olmayan bütün şirketlerin ABD yaptırımlarından kaçabilmek için gerekli olduğunu ifade eden Maas açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Avrupalılar olarak, ABD'ye İran anlaşmasından çıkmanın bir hata olduğunu söyledik. Bu süreçte, ABD yeniden yaptırım uygulamaya başladı.

Bu durumda Washington'a birlikte çalışmak istediğimizi söylemek oldukça stratejik bir önem taşıyor. Avrupalı şirketleri yasal yaptırımlardan korumak da en büyük hakkımız.

Bu nedenle de, Avrupa sermayesi ve bağımsız bir SWIFT sistemi yoluyla, ABD'den bağımsız ödeme sistemleri kanalları oluşturarak, Avrupa’nın özerkliğini ilan etmemiz gerekiyor."

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)