Almanya İşçi Alımı! Almanya 1,5 Milyon İşçi Alacak

Almanya'da işçi açığının 1,5 milyona dayandığı açıklandı. Federal İş Ajansı Araştırma Enstitüsü’nün (IAB) raporuna göre Almanya işçi alımı yapacak. Bu nedenle en çok işçi alınacak meslek grupları ise "yazılımcılar, hekimler, bilim insanları ve yabancı dil bilen yüksek donanımlı çalışanlar" olarak açıklandı.

EKONOMİ 30.05.2019, 15:21 30.05.2019, 18:11
Almanya İşçi Alımı! Almanya 1,5 Milyon İşçi Alacak

Almanya 1,5 milyon işçi alımı yapacak.Federal İş Ajansı Araştırma Enstitüsü (IAB) tarafından açıklanan rapora göre 2018 yılının son çeyreğinde 221 bin işçiye ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

İşverenlerin ise iş ajansına giderek bize acil olarak işçi bulun başvurusunda bulunduğu vurgulandı.

İŞTE ALMANYA İŞÇİ ALIMI HAKKINDA TÜM DETAYLAR

Geçen yıl iş piyasasındaki her 100 açığa karşı 200 işsiz bulunurken, bu yıl her 100 işçi açığına karşılık 150 işsizin bulunduğu belirtildi.

İşsizlerin özelliklerine göre tam olarak bire bir dağıtılamadığı; uzmanlık alanlarına göre bazı yerlerde açıklar oluşabileceği görülürken, işsizlik oranları da yüzde 4'lere kadar geriledi.

VASIFSIZ İŞÇİ DEĞİL UZMAN OLANLAR ARANIYOR

Dünyadaki ekonomik durgunluk ve resesyona rağmen, Almanya'da böyle bir tablonun ortaya çıkmasının nedeni ise hasta ve yaşlı bakım sektöründe çalışan ihtiyacının artması, hizmet sektörüne yoğun talep ile eğitim ve çocuk yetiştirme alanındaki gelişmeler olarak gösteriliyor.

Almanya, çeşitli alanlarda uzman işçilere ya da eğitimli, meslek sahibi çalışanlara ihtiyaç duyuyor. Bilgisayar uzmanları, program yazılımcıları, doktorlar, bilim adamları, dil bilen yüksek donanımlı insanlar ise bunların başında geliyor.

Doğu Avrupa'dan gelen işgücü bu alanlardaki boşlukları doldurmaya yetmiyor. Bu nedenle örneğin Türkiye'den gelebilecek yüksek donanımlı çalışanlar, mesleklerine uygun iş bulduğu takdirde daha kolay oturma ve çalışma izni alabiliyor.

Yorumlar (1)
Tuğba Çevik 4 ay önce
Başvuru nasıl yapılıyor ?