banner731

Ankara'da toplu taşımaya zam geldi! Ankara'da otobüs, minibüs, metro, Ankaray, tam ve öğrenci fiyatları...

Ankara'da otobüs, minibüs, metro, Ankaray toplu taşıma araçlarına zam yapıldı. Yeni düzenlemeye göre: Tam biniş 2.50 TL'den 3.25 TL'ye, indirimli biniş ise aynı kaldı. Minibüslerde kısa mesafe ücreti 3.50 TL, uzun mesafe de 4 TL. Yeni zamlı düzenleme 2 Eylül Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak

EKONOMİ 31.08.2019, 11:46
Ankara'da toplu taşımaya zam geldi! Ankara'da otobüs, minibüs, metro, Ankaray, tam ve öğrenci fiyatları...

Ankara'da son dakika zam haberi... Ankara'da toplu taşım araçlarına zam yapıldı. Yeni düzenlemeye göre: Tam biniş 2.50 TL'den 3.25 TL'ye, indirimli biniş ise aynı kaldı. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu, önceki gün toplanarak Şehir İçi Yolcu Taşıma Ücret Tarifesi’ni görüştü. Toplantıda Başkent’teki toplu taşıma ücretleri yeniden belirlendi. 2017’den bu yana artış yapılmadığına dikkat çekilen kararda, zamma gerekçe olarak maliyet ve girdi bedelleri gösterildi. Özel halk otobüsleri (ÖHO) ise zam miktarını yeterli bulmadıklarını açıkladı.

TAM BİNİŞLER 3.25 TL OLDU

UKOME’de alınan karar doğrultusunda 2 Eylül Pazartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere Ankarakart ile yapılan tam binişler 2.50 TL’den 3.25 TL’ye yükseltildi. 1.75 TL olan indirimli biniş ücreti ise değişmedi. Tek binişlik kullan at kart ve kredi kartı ile biniş ücretleri ise 3 TL’den 4 TL’ye çıkarıldı.

1 TL’LİK AKTARMA ARTIK 1.60 TL

Yeni tarifede aktarma ücretleri de zamlandı. Daha önce 1 TL olan tam aktarma ücreti 1.60 TL’ye, indirimli aktarma ücreti ise 25 kuruştan 75 kuruşa çıkarıldı. Aktarma sistemi Ankarakart’a geçen özel halk otobüslerinde de (ÖHO) uygulanacak. Zamlı yeni tarife, 2 Eylül Pazartesi gününden itibaren EGO’ya ait otobüs, metro, Ankaray, teleferik ile Başkentray ve Ankara’daki tüm özel halk otobüslerinde (ÖHO) geçerli olacak.

MİNİBÜSTE UZUN MESAFE 4 TL

Şehir içi hizmet veren minibüs dolmuş yolcu ücretleri de arttı. Oda tarafından 3 TL olarak uygulanan kısa mesafe minibüs ücreti 3.50 TL, 3.50 TL olan uzun mesafe minibüs ücreti ise 4 TL olarak belirlendi. Çevre ilçe sınırlarında hizmet veren minibüslerin tam yolcu ücreti 3 TL, indirimli yolcu ücreti ise 2 TL olarak belirlendi.

ÖĞRENCİYE ABONMANKART

EGO Genel Müdürlüğü, öğrenciler için de Abonmankart uygulaması yapacak. Uygulama kapsamında 200 binişlik aylık öğrenci Abonmankart’ın 60 TL ücreti olacak. Sadece EGO’ya ait otobüs, metro ve teleferikte kullanılacak olan Abonmankart’ta aktarma olmayacak. Uygulama EGO’nun uygun göreceği tarihte başlayacak.

İLÇELER DE ARTTI

Öte yandan Ankara’nın çevre ilçelerinin ulaşım ücretlerine de zam yapıldı. Kent merkezinden ilçelere ulaşımda uygulanacak yeni zamlı tarifeler şöyle:

Kalecik-Ankara: 9.25 TL

Balâ-Ankara: 9.50 TL

Ayaş-Ankara: 7.25 TL

Kahramankazan-Ankara: 5.25 TL

Elmadağ-Ankara: 4.75 TL

Çubuk-Ankara: 4.50 TL

Akyurt-Ankara: 4.25 TL

Hasanoğlan-Ankara: 4.25 TL

Lalahan-Ankara: 4.25 TL

Kızılcahamam-Ankara (EGO): 9.25 TL

Kızılcahamam-Ankara (Özel): 11.75 TL

Ankara-Nallıhan: 26 TL

Ankara-Polatlı: 13 TL

Ankara-Haymana: 13 TL

Ankara-Çamlıdere: 15.75 TL

Ankara-Güdül: 15.75 TL

Ankara-Beypazarı: 15.75 TL

Ankara-Evren: 26 TL

AHOK: ZAM YETERSİZ SEFERLERİ YAVAŞLATACAĞIZ

Maliyet giderlerinin arttığına dikkat çeken ve daha önce de zam talebi için toplu basın açıklaması yapan Ankara Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi (AHOK) Başkanı Kurtuluş Kara, UKOME tarafından belirlenen zam miktarını kabul etmediklerini ve seferlerde yavaşlatma uygulaması yapacaklarını belirtti. İndirimli bilet fiyatının 3 TL, tam bilet fiyatının 4 TL olarak belirlenmesini talep ettiklerini belirten Kara özetle şunları söyledi: “Tüm taleplerimize rağmen, indirimli bilet fiyatında değişiklik yapılmadı. Tüm ekonomik veriler göz ardı edilerek, tam bilet fiyatı 3.25 TL olarak belirlendi. Türkiye’de hiçbir Büyükşehir’de uygulanmayan aktarma uygulamasına devam edildi ve bilet ücretlerinin en az yarısı kadar olması gereken aktarma ücretleri, indirimli bilet için 0.75 TL, tam bilet için 1.60 TL olarak belirlendi.

‘İNDİRİMLİ 3, TAM BİNİŞ 4 TL OLSUN’

Metro, teleferik ve Ankaray’da geçerli olan ve bu güzergahlarda kullanım alışkanlığı oluşturmak için belirli bir süre için uygulanması kararlaştırılan, ücretsiz aktarma (istisna hat) uygulamasına devam edilme kararı alındı. Ankara toplu taşıma paydaşları içinde bulunan esnafımızın önerileri ve beklentileri dikkate alınmadan yapılan fiyat ayarlamalarını kabul etmemiz mümkün değil. Yapılan fiyat artışları yetersizdir. Bilet fiyatlarının ekonomik şartlara göre belirlenmesini temenni etmekteyiz. Tam bilet ücretinin 4 TL, indirimli bilet ücretinin 3 TL, aktarma ücretlerinin bilet ücretlerinin yarısı kadar uygulanması ve ücretsiz aktarma (istisna hat) uygulamasının iptal edilmesi konularının değerlendirilerek ekonomik şartlara uygun karar alınmasını istiyoruz. Geçecek süre içinde otobüs seferlerinde yavaşlatma uygulaması yaparak sessiz hak arayışımıza devam edeceğiz.”

Yorumlar (45)
Yenidoğan06 3 ay önce
Vatandaşi soyan soyana insanlar artık evlerinde demi çıkmasın ayıp ya bir seferinde 75 kuruş zam nedir. Her seferinde arabaları tıklım tıklım doldurun sonra kazanmıyoruz deyin. Madem öyle zam yapıldı herkesi oturarak götürüp getirin. Yeminle hepinize yazıklar olsun bir daha seçimlerde oy kullanırsam
Lodos 3 ay önce
Ankara bunu hak etti yavaş yavaş kınanızı yakın.dahası yakındır
Karayel 3 ay önce
Yapılan Elektrik ve Doğalgaz zamlarını belediyeler yapmıyor yapılan zamlar neticesinde böyle bir artış mecbur kalmış zaten 3 yıldır toplu taşımadan zarar eden bir sistem var. Eleştriye pireden değilde deveden başlamanız daha yerinde olur.
Alihaydar 3 ay önce
65 yaş ücretsizi kaldırın, Bu yaşlılara ücretsiz verilen toplu taşıma hizmeti onların luzumsuz yere keyfe keder gezmelerine sebep oluyor ve bu yüzden toplu taşım araçları onlar tarafından dolduruyor ve neticede parası ile binen öğrenciler çocuklar ve diğer yetişkinler yer bulmakta çok zorlanıyor böylelikle en az % 80 avare yapılan yolculugunda önüne geçilmiş olur .Saygılarımla
hayrettin 3 ay önce
toplu taşıma araçlarının 1 km de sadece yakıt masrafı 4 tl civarında diger gider ve vergileride eklerseniz 7 tl masrafı var .yolcuların en az yarısı ücretsiz ve aktarma yolcusu bir kısmıda ögrenci olunca büyük kar payı düşüncesi ile bu işe girenlerde zarar etmiyor ama bu yatırıma bu kazanç haayal kırıklığı
hayrettin 3 ay önce
yaşlı yolcularımız için saat uygulaması ve en azından 1 tl sembolik bir fiyat getirilirse daha iyi olur
Behiç 3 ay önce
Bazı yorumcular yaşlılar gezmesin hiç bir yere gitmesin evde otursunlar diyor.Unutmasınlar ki bir gün onlarda yaşlı olacaklar.
Ankara 3 ay önce
Daha yeni geldin bu ne zammı..bir yerlere paramı lazım oldu.. Yavaş yavaş itele bakalim.. seçim den önce atıp tutuyorum..koltuk tatlı geldi..
Selahattin dönmez 3 ay önce
Bizler yemeye ekmek bulamıyor devlet zam uztune zam yapıyor sizde yapin biz aliskinizzamlara sizde yapin
Ankarali 3 ay önce
60 yas ucretli olsun bu ne ya zaten tiklim tikis gidiyoruz Ego ve Ozel Otobus soforleri cok saygisiz sanki hizmet jalitrsi on numara bide zam yapiyorlar.
Kardes8m oturarak gideyim ben raziyim o paraya oturmayi birak ayakta kucak kucaga gidiyoruz
Tolga 3 ay önce
Sayın Cahil Arkadaşlar Ankaradaki Olan Zamları Mansur Başkan Yapmıyor Başındakilerinin Emri
Mustafa 3 ay önce
Ne kebap hayat sizlerin ki "aydınlanmış" arkadaş. Zamlardan prim yapıp halk için geliyoruz sloganıyla geleceksiniz, sonra bakacaksınız ki işin rengi öyle değil paşa paşa zam yapacaksınız, sonra da siz yapınca gayet işin adı "biz değil baştakiler" diyerek kendinizi çok güzel kandırıp diğerlerine utanmadan cahil diyeceksiniz. MaşAllahı nız var aydınlığınız göz kamaştırıyor.
Ankarali 3 ay önce
60 yas ucretli olsun bu ne ya zaten tiklim tikis gidiyoruz Ego ve Ozel Otobus soforleri cok saygisiz sanki hizmet jalitrsi on numara bide zam yapiyorlar.
Kardes8m oturarak gideyim ben raziyim o paraya oturmayi birak ayakta kucak kucaga gidiyoruz.

Mansur YAVAS bu sorunu cozmezisen gelecek secimde sanada oy yok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın