Ankara'dan karar geldi: Binlerce taşeron işçinin maaşı yeniden hesaplanacak!

Taşeron işçilerin kadroya geçmeleri ile birlikte alacakları ücret farkı ile ilgili dava sonuçlandı. Taşeron işçilerin merakla beklediği davada ne karar çıktı? Binlerce taşeron işçinin maaşı yeniden düzenlenecek. Yeni ücretler nasıl belirlenecek? Emsal davalarda artışın sebebi nedir? Taşeron işçiler sürekli işçi kadrosuna atanabilecek mi? Yanıtlar haberimizin detayında..

EKONOMİ 16.09.2019, 12:45 16.09.2019, 17:11
Ankara'dan karar geldi: Binlerce taşeron işçinin maaşı yeniden hesaplanacak!

Mahkeme tarafından verilen karar , işçiler tarafından memnuniyetle karşılandı. Kadroya geçen taşeron işçileri ücret farkı alabilecek mi? diye araştıranlar için taşeron son dakika haberleri haberimizde..

BİNLERCE TAŞERON İŞÇİNİN MAAŞI YENİDEN HESAPLANACAK

Kamuda çalışan binlerce kişiyi ilgilendiren karar Ankara 24. İş Mahkemesin'den geldi. 

Binlerce çalışanın maaşı yeniden hesaplanacak.  Hizmet İŞ Sendikası tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: Sendikamız Hukuk Müşavirliğince, 696 Sayılı KHK ile mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen ve asgari ücretin katlarına (%10, %20, %30,vb.) çalışan  adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle açılan dava işçiler lehinde sonuçlandı. Sağlık Bakanlığı’na karşı Ankara 24. İş Mahkemesi’ne açılan davada yerel mahkeme, 10 Eylül 2019 tarihli duruşmada itiraz yolu açık olmak üzere davamızın kabulüne karar verdi.

YENİ ÜCRETLER NASIL BELİRLENECEK?
 
Yerel mahkemenin verdiği karara göre, asgari ücretin fazlasına çalışan emekçilerin ücreti yeni asgari ücrete yükseltilecek. Hizmet alım ihaleleri ve bireysel iş sözleşmesinde belirlenen yüzde fazlası (%10, %20… vb) ise yeni asgari ücret esas alınarak belirlenecek.Asgari ücretin yüzde fazlasına çalışan emekçilerin bu şekilde tespit edilen yeni ücretlerine, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Yüksek Hakem Kurulu kararı ile imzalan toplu iş sözleşmesinde belirtilen ücret zammı uygulanacak. İşçi hizmet alım ihalelerine ile bireysel iş sözleşmelerine göre asgari ücretin % 10 fazlası ile çalışıyor ise; 1 Ocak 2019 tarihinde uygulanacak 85,28 TL/gün brüt asgari ücretin %10 fazlası 93,80 TL/gün brüt üzerine %4 oranında zam yapılarak, 97,55 TL/gün brüt olarak ücreti tespit edilecek. Yine, işçinin ücreti asgari ücretin %20, %30, %40, %50 ve katları ise, bu örnek hesaplama temel alınarak 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ödenecek ücretlerin tespit edilmesi gerekecek.

EMSAL DAVALAR HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
 
Sendikamız Hukuk Müşavirliğince, mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen üyelerimiz adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle farklı işverenlere karşı açılan emsal davalar devam etmektedir."

TAŞERON İŞÇİLERİ TEDİRGİN EDEN DÜZENLEME

Taşeron işçilerin sürekli işçi kadrolarına geçişleri 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile sağlanmıştı. Sürekli işçi kadrosuna atanabilmeleri için "Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullükaylığı almaya hak kazanmamış olmak," gerekmekteydi.

Yine sürekli işçi kadrolarına geçirilenlerin istihdam süreleri hiçbir şekilde sosyal güvenlik kurumlarından emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazandıkları tarihi geçememektedir. İşte kadroya geçen taşeron işçileri tedirgin eden en sıkıntılı konu emeklilik sürelerinin dolmasıdır. Çalışma arzu ve isteği olsa da süresi dolan taşeron işçiler hemen emekli edilmektedir. Kadroya geçen çok fazla kişi bu nedenden dolayı yüksek ücret alma şansını yakalayamadan ayrılmak zorunda kalmaktadır.

Taşeron işçiler bu düzenlemenin gözden geçirilmesini istiyor.

Yorumlar (11)
emir 1 ay önce
çalışma bakani veya hükümetten bir açıklama varmı insanları boş yere ümitlendirmeyin
Hüseyin 1 ay önce
Işiniz gücünüZ bu haberi evirip çevirip durmadan vermeniz hükümetten bir açıklama yok ortada hiç bir şey yok kayda değer neyin kafasını yaşıyorsunuz
Hasan 1 ay önce
Gerçekten çok yazık 1 aydır maaş farkları hesaplanamadı bu hesaplamayı yapan kurum personelleri ve müdürleri uyuyorlar ellaham
mine 1 ay önce
halimiz harappp yani 2300 tl ye kadrolu işçi Allah bildiği gibi yapsın
Beyhan 1 ay önce
Sizden başka bunu hesaplayan veren yok haberciliğin üçkağıtçıları
Dogrucu 1 ay önce
Bir kişinin açtığı dava Alt mahkeme olur dedi temmiz yolu açık dendi üst mahkeme halde len der Konu kapanır 2020 yılının 6 ayına kadar kimse birşey bekleyip kendini Ümitlendirmesin malasef
Muzaffer 1 ay önce
Asgari ücretin %xx kadarıyla işe girmiştim 2015 yılında.. Asgari ücrete zam gelince bağlı bulunduğum kurum, ihale şartlarını yeniden güncelledi ve asgari ücrete gelen zamdan faydalandırmadı.. Daha sonraki asgari ücret zammında da aynı taktikle yine yeni bir sözleşme ( itiraz edenleri işten çıkarttılar) ve son olarakda 1 ocakta Khk ile en son ne aldıysan onu verdiler.. 2020'ye kadar %4 zam ... Gülermisin ağlarmısın zamanları bu zamanlar.. Alenen Hakkım yeniyor ve ben hakkımı helal etmiyorum. 2 çocuğum (3y,10y) ben evime süt bile almakta zorlanıyorum. Hakkımı helal etmiyorum, etmeyeceğim
DADAŞ 1 ay önce
hele sizde bizim belediyey gelin görün kadroluların nasıl taşeron istemediğini
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın