Anlık dolar kuru son durum nedir? 16 Mayıs 2019 dolar - euro kurlarında son dakika gelişmeleri

Dolar kurunda bugün geniş bant aralığındaki ani dalgalanmalar devam ediyor. Piyasalar S-400, ABD ile ilişkiler ve İstanbul seçimlerine yoğunlaşmışken, dolar ve euro kurunda son durum an itibariyle düne göre hafif gevşemiş gibi görünüyor. Canlı dolar kuru güne 6,05 seviyesinde seyrederek başladı. İşte dolar ve euro kurunda son dakika gelişmeleri ve piyasalardan son detaylar...

EKONOMİ 16.05.2019, 08:33
Anlık dolar kuru son durum nedir? 16 Mayıs 2019 dolar - euro kurlarında son dakika gelişmeleri

Hazine’nin Mayıs ayı iç borçlanma programını bu hafta başında düzenlediği 4 ihale ile tamamlaması ardından, piyasalarda başta bütçe olmak üzere veri gündemi takip edildi.

Dolar/TL saat 08:45' de 6.02/6.03 seviyesinden işlem görüyor. Dolar kurunun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Merkezi yönetim bütçe açığı, harcamalardaki artış trendinin giderleri tetiklemesi ve ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın gelirlere negatif etkisiyle yılın ilk dört ayında yüzde 135.1 artışla 54.5 milyar TL’ye yükseldi.

Artan harcamalar borçlanma ihtiyacı artışına da neden olurken, bunun enflasyondaki yükselişle aynı dönemde yaşanması ikincil piyasalarda faizlerde sert yükselişleri de beraberinde getiriyor. Gösterge 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 20, iki yıllık gösterge tahvil yüzde 26 civarında seyrediyor.

Hazine’nin bu haftaki ihalesinde iki yıllık gösterge tahvilde borçlanma maliyeti bir ay önce gerçekleştirilen bir önceki ihaleye göre 313 baz puan geçen yıl Mayıs ayına göre 870 baz puan artış gösterdi. Benzer vadede 2017 Mayıs ayında yapılan borçlanmanın maliyeti ise 1,391 baz puan arttı.

Piyasaların üzerinde neler baskı yaratıyor?

İşlemcilere göre, başta S400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek bütçe genişletici adımlar, yerel seçimlerin tekrarı kararı, son dönemde yavaşlasa da lokallerin altı aydır aralıksız döviz biriktirme eğilimi, yavaşlayan büyüme, yüksek seyreden işsizlik ve enflasyon piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor.

Peki dolar ve euroda son durum ne?

DOLAR/TL

Dolar Alış: 6,0295

Dolar Satış: 6,0321

EURO/TL

Euro Alış: 6,7705

Euro Satış: 6,7753

Diğer döviz kurları ne durumda?

Yorumlar (0)