Annelere Devlet Desteği: Her Ay 823 Lira !

Annelerin yarım gün çalışmalarına ilişkin çıkarılan yasanın detayları belli olmaya başladı. Anneler yarım gün mesai için 823 lira devlet desteği alacaklar. İşte detaylar...

EKONOMİ 19.09.2016, 14:43 19.09.2016, 14:53
Annelere Devlet Desteği: Her Ay 823 Lira !
Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren torba yasada anneleri ilgilendiren maddeler de yer alıyor. Torba yasaya göre, annelere her ay 823 lira devlet desteği verilmesi planlanıyor.

Annelerin yarım gün çalışıp tam maaş alabilmeleri için devlet, 823 lira destek verecek. Yasaya göre, anne ya da baba hangisi olursa, çocukları ilkokula başlayacak yaşa gelinceye dek yarım gün çalışma talep etme hakkına sahipler. Yeni çıkan torba yasaya göre, anneler birinci doğumlarında 2 ay, ikinci doğumlarında ise 4 ay süreyle yarım gün mesai yapabilecekler. İkinci doğumdan sonra ise süre 6 ay olarak belirlenmiştir.

Torba yasaya göre, engelli çocuğu olan anneler için ise bu sürenin 12 ay olacak şekilde düzenlenmesi öngörülüyor. 

Yarım gün mesaiden faydalanmak için doğum yapmak şartı aranmıyor, 3 yaşa kadar evlat edinen anne babaları da kapsıyor yasa.

Yarım gün mesaiden faydalanmak isteyen anneler aynı zamanda süt izninden faydalanamıyorlar.

İsteyen anneler izinlerini haftanın her günü, isteyen anneler de haftanın belirli günlerinde kullanma hakkına sahipler. 

Yarım gün mesai hakkından faydalanmak için, son 3 yıl içinde 600 gün sigorta pirimi yatmış olmak gerekiyor. İzin için iznin bitmesini takip eden 30 gün içerisinde çalışılan kuruma başvurulması gerekiyor.

Kamupersoneli.net
Yorumlar (0)