banner731

Araç sahipleri Dikkat! Dolu ve yağışlardan aracı hasar görenler tazminat alabilir

Kötü hava şartları nedeniyle dolu ve yağışlar sonrası araçlar ciddi zararlar görebiliyor. Araç sahipleri, ciddi faturalar ödemek zorunda kalıyor. Ancak hiç masraf yapmadan kasko şirketlerine faturayı ödetmeleri için 3 aylık bir süreleri bulunuyor. Araç sahiplerinin bu durumu fotoğraflayıp kasko şirketlerine belgelemeleri gerekmektedir.

EKONOMİ 12.06.2019, 09:55 12.06.2019, 12:00
Araç sahipleri Dikkat! Dolu ve yağışlardan aracı hasar görenler tazminat alabilir

Yurtta bu hafta etkisini gösterecek olan dolu ve şiddetli yağışlar sonrası araçlarda hasar meydana geliyor. Ancak araç sahipleri hiçbir masraf yapmadan kasko şirketine bu hasar durumu belgeleyip masrafları karşılatabilir. Araç sahiplerinin cebinden para vermeden kasko şirketlerine karşılatmaları için 3 aylık süre bulunuyor. 

Fotoğraflarla belgeleyin

Araç sahiplerinin olası bir su baskını ile karşılaştıklarında yapması gerekenlerin başında, aracın suda zarar gördüğünü belgelemek için bulunduğu yerde fotoğrafını çekmek geliyor.

Ardından kasko şirketi aranarak aracın oradan çekilmesinin talep edilmesi ya da suyun elektronik aksama daha fazla zarar vermesinin önlenmesi için sürücü tarafından aracın en yakın oto yıkama şirketinde kurutmaya alınması gerekiyor.

Araç eğer kasko şirketi tarafından çekiciye alındıysa ve aracın servis garantisi devam ediyorsa, aracın servise çekilmesi istenerek, fotoğraf ve meteoroloji genel müdürlüğünden alınacak yazılar ile masrafların kasko tarafından karşılanması için talepte bulunulması gerekiyor.

Aksi halde kullanıcı hatası denilerek sürücülerden tamirat bedelinin talep edilmesinin önünde hiçbir engel kalmıyor.

Kurutma masrafı 600 lirayı bulabiliyor

İkinci yöntem olan sürücünün kendi başının çaresine bakmak istemesi halinde ise araç en yakın oto yıkamacıya götürülerek içindeki suyun çektirilmesi ve kurutma yaptırılması gerekiyor. Bu işlem neticesinde sürücüye 300 ila 600 lira arasında bir fatura çıkarılıyor. Her ne kadar araçta görünür şekilde su bulunmasa da aracın zeminine, direksiyon kutusuna, koltuk altlarında bulunan hava yastığı beyinciğine giren suların sistemleri bozması 1 yılı buluyor.

Sadece kurutma parası ile kurtulduğunu düşünen sürücü ise kendisine tanınan 3 aylık süre içerisinde gerekli başvuruyu yapmadığında, araca göre en az 10 bin liralık masrafla başbaşa kalabiliyor.

3 ay içinde masrafların karşılanmasını talep etme hakları var

3 ay içinde gerekli başvuruları yapmayan sürücülerin garantiden ya da kaskodan masrafların karşılanmasını talep etme hakları ise bulunmuyor. Aracın garantisi devam etse dahi servisler zararı sürücü kusuru olarak sayarak faturanın ödenmesini istiyor.

Ciddi faturalar ile karşı karşıya kalanlar, araçlarını sanayide yaptırmak isterse de işlemler garanti dışında kalıyor. 

Yorumlar (1)
Turan Özgümüş 6 ay önce
Neylere av geldi