Asgari Ücret İçin Düşünülen Rakamlara Dair İlk Açıklama Geldi

Asgari ücret ile ilgili gerçekleştirilecek olan görüşmelerin yaklaşmaya başlamasıyla ilk rakamlar ve öngörülerde gelmeye başladı. Bu kapsamda Tüm-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Şahin yapmış olduğu bir açıklama ile düşünülen rakamlara dair detayları paylaştı.

Asgari Ücret İçin Düşünülen Rakamlara Dair İlk Açıklama Geldi

Ekonomide yaşanan gelişmeler ve enflasyon rakamlarının bir hayli yüksek çıkmasının ardından asgari ücretin geleceğini merak konusu yaptı. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda gerçekleştirilecek görüşmeler sonrası belli olacak 2019 asgari ücret  konusunda da ilk rakamlar telaffuz edilmeye başlandı. Bu kapsamda ilk bilgi ise Tüm-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Şahin'den geldi. 

ASGARİ ÜCRET İÇİN DÜŞÜNÜLEN RAKAM 1800 TL Mİ?

Tüm-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Şahin katılmış olduğu bir televizyon programında yapmış olduğu açıklamalarında asgari ücretin geleceğine dair açıklamalarda bulundu. Bu konuda düşünülen rakam hakkında da bilgiler aktaran Mahmut Şahin konuya dair şu ifadeleri kullandı. 

"Son iki aydır yapılan zamlar işçinin aldığı tüm zammı eritti. Dövizdeki artış bahane edilerek yapılan zamlar maaşları eritti. Yılbaşında yapılacak bir zam işçi tarafından kullanılamayacak derecede eridi. Dolayısıyla düşünülen 1800-1850 gibi rakamlar kesinlikle yanlıştır. 1604 lira düştü 1200 liraya.''

ASGARİ ÜCRET EN AZ 2200 TL OLMALI

Asgari ücret için düşünülen rakam konusunda yapmış olduğu değerlendirmelerinde 1800 TL'nin yanlış olduğu vurgusunda bulunan Tüm-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Şahin asgari ücretin en az 2200 TL olması gerektiğini ifade etti. Mahmut Şahin bu talebine ilişkin açıklamasında ise ''En az 2200 lira olmalıdır. Şayet bu düşünülmüyorsa yapılan bütün zamlar geri çekilsin. Eski haline dönsün. Biz 1604'e de razıyız.'' ifadelerini kullandı. 

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU YAPISINA TEPKİ

Tüm-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Şahin yapmış olduğu konuşmasında ayrıca asgari ücret tespiti için işçiler adına katılan yetkililere de bazı eleştirilerde bulundu. 

"Asgari ücret komisyonuna katılan kişilerin işçi temsilcilerinin göstermelik kaş çatmaları ve halka dönük şovlarına inanmıyoruz. Eğer samimilerse işçinin yerine kendisini koyup ona göre kararın altına imza atmaları ya da atmamaları gerekir. Bizim talebimizin karşılanması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ve yetkililerimiz de son iki aydır yapılan zamların farkındalar. Bu rakamlarla geçinilemeyeceğini biliyorlar."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 19:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
her hangi biri
her hangi biri - 8 ay Önce

elektriğe toplamda %50nin üzerinde zam yapıldı.geçen ay 122 lira olan fatura bu ay 197 lira geldi. sanırsın işyeri çalıştırıyorum.benim maaşım neden %50 artırılmıyor. domates 6 lira fasulye 10 lira börülce 8 lira .sadece bu hafta 120 liralık sebze masrafı gördüm ev için , ayda 480 -500 lira de . para biriktirmek diye birşey yok . sosyal hayat diye bişey yok buna yaşamakmı denir. götüren hamuduyla götürüyo malı , biz asgari ücretliler ay başını getirmek için sürekli parmak hesabı yapıyoruz. sinir stres her an hayatımızda.

Mert
Mert - 8 ay Önce

2500 TL olmalı hemde Aralık ayını beklemeden bu zam yapılmalı ve hemen uygulamaya konmalı

Tarık yalçın
Tarık yalçın - 8 ay Önce

Açız aç asgari ücretli bu zamlardan sonra ne yesin ne içsin yazıklar olsun ki değere ge çe cek bi zam yapılmazsa

asgarili
asgarili - 8 ay Önce

zam olsa ne olur elektriğe zaamm suya zam doğalgaza zamm gıdalar zam kiralar zam mübarek dolar sen neydun heee baluğa zam sanki baluk dolarlan yüziy 2000 lirada olsa bisey değişmez 2500 tl olsa değişmez ne kadar zam olursa o kadar gidiyor ...

Adsız
Adsız - 8 ay Önce

Artık bu ülkede yaşamak is te mi yo rummmm

Kenan
Kenan - 8 ay Önce

Şu milletvekillerine tanınan haklara bak,bir de adı üzerinde MİLLET vekili ama onlara tanınan haklarin hangisi bir millete tanınıyor???Onlardan biri bir ay boyunca asgari ucretle geçinsin ertesi ay 10 kilo vermis şekilde karşımiza çıkar eminim.Biz asgari ücretlileri resmen açlığa ve sefillige mahkum ediyorlar

Mehtap
Mehtap - 8 ay Önce

Siz gercekten fakirlerin halinden hic anlamiyorsunuz ben 1000 tl kira ödüyorum geçirdiğimi bir ben birde Allah biliyor annem troid kanseri ve ekstra is yapiyorum yine gecinemiyorum hakkımı hic kimseye helal etmiyorum bence siz asgari ucreti 500 tl yapin insanlar acliktan ölsün istediğinnzde bu

Ahmet
Ahmet - 8 ay Önce

Vermezler vermezler vicdanı olan Allah dan korkan bu asgari ücret te acı her sene aynı şu nu verelim sonunda yüzde 4