Asgari Ücret İçin Geri Sayım Başladı ! 7 Milyon Kişiyi İlgilendiriyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşuyor ve bu komisyonun ilk toplantısı yarın gerçekleştirilecek. Bu toplantı kapsamında 2019 yılındaki asgari ücret belirlenecek ve toplantıya asgari ücretli bir çalışan da katılacaktır.

EKONOMİ 05.12.2018, 10:08
Asgari Ücret İçin Geri Sayım Başladı ! 7 Milyon Kişiyi İlgilendiriyor

Yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonda, bu yıl ilk kez asgari ücretle geçinen bir işçi de yer alacak. Bu kişi, Yalova Üniversitesinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Güvenlik-İş Sendikası üyesi kadın bir işçi olacak.

TİSK'TEN AÇIKLAMA

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç yaptığı açıklamada "İşverenlerimizin maliyeti, ekim ayından itibaren asgari ücret desteğinin kalkmasıyla yüzde 5 arttı. 2019 yılı için bu desteğin artırılarak uygulanmasını talep ediyoruz. Bununla birlikte toplu iş sözleşmesi uygulanan iş yerleri için SGK işveren teşviklerinin artırılarak sürdürülmesini istiyoruz" dedi.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da konuya dair "Yeni asgari ücrette, bu yıl gerçekleşen enflasyon oranı dikkate alınmalı. Bunun yanına ülkenin büyümesi ve gelişmesi de göz önünde bulundurularak refah payı da eklenmeli" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)