banner731

Asgari ücret için işverenlerden flaş açıklama: Devam edilsin!

Asgari ücret ile çalışanları olduğu kadar asgari ücret zam oranları işverenleri de yakından ilgilendiriyor.  Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol da devlet tarafından verilen işverenlere asgari ücret desteğinin devam etmesi talebinde bulundu.

EKONOMİ 08.11.2019, 17:09 08.11.2019, 17:22
Asgari ücret için işverenlerden flaş açıklama: Devam edilsin!

Türkiye İŞ Kurumu (İŞKUR) tarafından gerçekleştirilen 10. Olağan Genel Kurulunda Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Türkiye’de istihdamın oluşturulmasında büyük bir rol oynayan İŞKUR'un son bir yılda 1 milyon 300 bin, son 10 yılda 7,5 milyon kişiye istidam imkanı sağladığını dile getirdi.

ASGARİ ÜCRET TEŞVİĞİ DEVAM ETSİN

Ayrıca Akkol, "İŞKUR söz konusu bu gelir potansiyeliyle Türkiye'nin en büyük 30 şirketinden biri olabilirdi." Diyerek "Asgari ücret teşvikinin devamı bizim için çok elzem. Sayın Çalışma Bakanımızın bu konuda elinden gelenin fazlasını yaptığına inanıyoruz. Diğer taraftan Kısa Çalışma Ödeneği 90 bin kişinin istihdamına katkı sağladı. Bu konu da bizim için önemli. Mesleki Yeterlilik Kurumu'muz ile beşeri sermayemizi geleceğe hazırlıyoruz. Burada bu sene bitecek belge teşvikinin 2023'e kadar uzatılması önemli." İfadelerini kullandı.

Akkol aynı zamanda şu şekilde konuştu:

Kadın istihdamında iş gücüne katılım son 10 yılda yüzde 25'ten yüzde 34'e yükseldi. Bu, zor bir konu. Doğum öncesi ve doğum sonrasında esnek çalışma modellerine ihtiyaç var. Biz ne zaman esnek çalışma dersek, işçi sendikalarının ve konfederasyonlarının mevcut iş gücü üzerinden bir algısı oluyor. Mevcut iş gücünün işini değiştirmeyle ilgili bir talebimiz yok. Part-time ve esnek çalışma bizim tartışmamız gereken bir konu. Ülkemizde daha fazla kadının, daha fazla gencin part-time çalışması lazım. Bunu yapalım ki işsizlik rakamlarımızı aşağıya indirebilelim.

Yorumlar (0)