Alexa
banner623

'Asgari Ücret İnsan Onuruna Yakışan Düzeyde Belirlenmeli'

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücret desteğinin kesilmesine ilişkin açıklamada bulundu. Asgari ücretin pazarlık ücreti olmadığını ve asgari ücretin insan onuruna yakışan düzeyde belirlenmesi gerektiğini belirtti.

'Asgari Ücret İnsan Onuruna Yakışan Düzeyde Belirlenmeli'

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücret desteğinin kesilmesine ilişkin açıklamada bulundu. Asgari ücretin pazarlık ücreti olmadığını ve asgari ücretin insan onuruna yakışan düzeyde belirlenmesi gerektiğini belirtti.

02 Aralık 2017 Cumartesi 10:16
'Asgari Ücret İnsan Onuruna Yakışan Düzeyde Belirlenmeli'

Hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda 2018 yılına ait asgari ücret belirlenecek. 

Hükümet, Türkiye'de yaklaşık 7 milyon kişiyi ilgilendiren 2018 yılından itibaren geçerli olacak asgari ücrete yapılacak zam pazarlığı için masaya oturdu. Şuan asgari ücret vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net bin

404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. 

Hükümetin yapmış olduğu asgari ücret pazarlığı yaklaşık olarak 7 milyon çalışanı ilgilendiriyor.

İşçi ve İşverenin Hakkını Korumak Bakanlığın Görevi 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısında, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil etti. Türk-İş heyetine Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK heyetine ise Genel Sekreter Akansel Koç başkanlık yaptı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlı Jülide Sarıeroğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısının açılışında konuşma gerçekleştirdi. Bakan Sarıeroğlu konuşmasında, hem işçilerin hem de iş verenlerin hak ve hukukunu korumanın Bakanlık olarak görevleri olduğunu vurguladı.

Fedakarlık Bekliyoruz

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu açıklamalarında;  "Görevimiz, emekçilerimizin hak kaybına uğramamasını sağlarken, işverenlerimizin de piyasa koşulları karşısında rekabet edebilirliklerini teminat altına almak. Hükümet olarak biz bu görevi yerine getirirken işçi ve işverenlerimizde de fedakarlık bekliyoruz. Çünkü karşılıklı fedakarlık birlikte kazanmayı getirir. Fedakarlık özellikle altını çizdiğim gibi birbirini hak ve hukukunu gözetmeyi gerektirir. Bu konuda 15 yıldır AK Parti olarak asgari ücret konusunda, işçi ve işverenin hak ve hukukunu korunma konusunda büyük bir titizlik içerisinde davrandık" sözlerine yer verdi. 

Vergi Dilimlerini Telafi Ettik

Bakan Sarıeroğlu, Türkiye'nin milli gelirini 15 yılda 3 kat arttırdıklarını belirtti ve konuşmasına şu şekilde devam etti:


"Asgari ücret konusunda da reel piyasa koşulları karşısında çok ciddi bir artış sağlamıştır. 2002 yılında net 184 lira olan asgari ücreti 2017 yılı itibariyle bin 404 liraya yükselttik. Son 15 yılda asgari ücreti yedi buçuk kattan fazla artırdık. Asgari ücreti oransal bazda da değerlendirecek olursak, reel olarak yüzde 83,2, nominal olarak yüzde 662 oranında son 15 yılda arttırdık. Bu artışla işçimizi piyasa koşulları karşısında da korumuş olduk. Tabi bunun yanında asgari ücretli kardeşlerimizin eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında vergi dilimine girmeleri nedeniyle kayıp yaşama riski söz konusu olmuştu. 

Bu riski de telafi etmiş olduk. TBMM'de onaylanan Torba Yasa'yla birlikte asgari ücretli kardeşlerimizin vergi dilimi nedeniyle yaşama riski olan kayıplarını telafi etmiş olduk. Bu anlamda ben asgari ücretin tüm kesimlerimizin kazanacağı, ülkemizin koşullarına uygun bir seviyede tespit edilmesini temenni ediyorum. Komisyonumuzun, çalışma barışına katkı sağlayacak bir mutabakata ulaşacağına inanıyorum." 

Rekabet Gücü Geriler

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, asgari ücrete yapılacak artışı belirlerken, işçiler kadar işsizleri düşünmenin de ortak sorumlulukları olduğunu belirtti. Hükümetin asgari ücret desteğini uygulamayacağına ilişkin yapılan açıklamalara;  "Desteğin kesilmesi, hem Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğinin başarısının hem de ülkemizin rekabet gücünün gerilemesine neden olacaktır" dedi.

1 Kereliğine Getirdik

Asgari ücretin net bin 404 liraya çıkarılmasında devlet işverenlere destek vermişti. İki yıl önce başlatılan uygulamanın ise 2018'de sona ermesi planlanıyor. İki yıldır verilen asgari ücret desteğinin artık olmayacağını bildiren Maliye Bakanı Naci Ağbal; "1 Ocak 2018'den sonrası için öngörü yok. Geçici olarak bir defalığına getirmiştik" sözlerine yer vermişti. 

Asgari Ücret İnsan Onuruna Yakışan Düzeyde Belirlenmeli

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücretin pazarlık ücreti olmadığını vurgulayarak; "Devletin resmi kurumunun bulguları bir yana bırakılarak geldiğimiz nokta, halen net 46 lira 80 kuruş tutarındaki günlük asgari ücrettir. Evli ve çocuklu ücretli çalışanların vergi kaybı devam ediyor" ifadesine yer verdi. 

Devletin asgari ücret desteğini kesmesine ilişkin olarak ise;  "Oysa yapılması gereken, en azından bu uygulamanın, toplu iş sözleşmesi uygulanan özel sektör işverenlerine ait iş yerleri için sürdürülmesi olmalıdır. Komisyon, toplumun beklentilerine duyarlı olmalı ve asgari ücretin 'insan onuruna yakışır' düzeyde belirlenmesi için işçi temsilcilerinin taleplerini dikkate almalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Destekten 8 Milyon İşçi Yararlandı

2015 ve 2016 sezonunda verilen destek, 2016 yılı itibariyle brüt 3 bin 300 TL'ye kadar olan maaşlar için işverenlere 100 TL şeklindeydi. Bu düzenlemeden yaklaşık olarak 11 milyon çalışan faydalanıyordu. Asgari ücretin bin 404 liraya çıkması işgücü maliyetlerinin yükselmesine neden olmuştu. İşveren priminin düşürülmesi için getirilen destekten geçen yılın ilk 10 ayında 1 milyon 449 bin 425 işyeri, 8 milyon 739 bin 362 işçi için yararlanmıştı.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, ücretlerde adaletli olunması için en düşük devlet memuru maaşının da dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Kamupersoneli.net - ANKARA

►►►2018 KPSS ÖNLİSANS HAZIRLIK İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner654

banner631