Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda kimler var? 2021 Asgari Ücret maaşı nasıl belirlenecek?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda kimler var? 2021 Asgari Ücret maaşı nasıl belirlenecek?

Milyonlarca asgari ücret maaş alan vatandaş için kritik öneme sahip olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu merak konusu oldu. Asgari ücret maaş alanlar merakla Asgari Ücret Tespit Komisyonu kaç kez toplanır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu kimlerden oluşuyor? 2021 Asgari Ücret nasıl belirlenir? Sorularının cevaplarını araştırmaya başladı. Asgari ücret tespit komisyonu ile ilgili detaylar haberimizde…

Türkiye’de enflasyon rakamları artsa da bir türlü istenen rakama ulaşamayan asgari ücret maaşı bu yıl da ne kadar artacağı merak konusu olurken asgari ücret maaşı belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu da araştırılmaya başlandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu kaç kez toplanır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplandı mı? Asgari ücret Tespit Komisyonu toplantısı ne zaman? Asgari Ücret Tespit Komisyonu kimlerden oluşuyor? Soruları da asgari ücret maaşı ile çalışanlar arasında en fazla araştırılan sorular arasında yer alıyor.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU’NDA KİMLER VAR?

İlk olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda kimler var? Sorusunun cevabı şöyle:

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın belirleyeceği üyelerden birinin başkanlığında; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan 2 temsilci, TÜİK temsilcisi, Kalkınma Bakanlığı temsilcisi ve Hazine Müsteşarlığı temsilcisi bulunur. Ayrıca bünyesinde en çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci, Bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci olmak üzere 15 üyeden oluşur.

Asgari Ücret Tespit Komisyonun sekreterya ve raportörlük hizmetleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yapılırken raportörler, altı kişiyi geçmemek üzere Çalışma Genel Müdürlüğü personelinden görevlendirilir.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU KAÇ DEFA TOPLANIYOR?

Her yıl genellikle yıl sonu toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu bu yılda Aralık ayında toplanacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun, asgari ücret maaşı belirleme konusunda kaç toplantı yapacağı konusuna sınırlama olmasa da son 10 yılda yapılan toplantılara bakıldığında genellikle 4 toplantı yaptığı, bazen de 3 toplantıda sonuç aldığı görüldü. Bu yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4 Aralık tarihinde toplanacak.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİR?

Asgari ücret maaşı, Türkiye’de bulunan yasalar gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenir. Asgari ücret tespit komisyonda en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, TİSK ise işveren tarafını temsil ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki ilk toplantının ardından komisyon, sırasıyla işveren ve işçi ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanır. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta gerçekleştirilecek. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılmasıyla toplanmasının ardından oy çokluğu ile karar veriyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler