Asgari Ücret Yıl Sonu Beklenilmeden Kasım'da 2 Bin TL'ye Çıkarılsın

İşçi sendikaları asgari ücretin yıl sonu beklenilmeden 2 bin TL'ye çıkarılması talebinde bulundular. Ekonomik gelişmelerin en çok dar gelirli vatandaşları etkilediğini ifade eden işçi sendikaları asgari ücret için önerilerini hükümete ilettiler. Detayları haberimizde aktarıyoruz.

EKONOMİ 15.10.2018, 20:39
Asgari Ücret Yıl Sonu Beklenilmeden Kasım'da 2 Bin TL'ye Çıkarılsın

Bilindiği üzere asgari ücrette son birkaç ay içerisinde yaşanan ekonomik gelişmeler, döviz artışı ve enflasyon oranları nedeniyle çok ciddi bir miktarda kayıp yaşandı. Maaşlarının büyük bir kısmını enflasyona kurban veren asgari ücretle çalışan vatandaşların gözü kulağı ise Ocak ayında yapılacak zamda. 

İşçi sendikaları bu kapsamda çalışmalarına başladılar ve ilk rakamları açıkladılar. İşçi sendikalarında gelen bu açıklamalara yenileri de eklendi ve asgari ücretin yıl sonu gelmeden artırılsın talebi ortaya atıldı. 

SENDİKALARIN ASGARİ ÜCRET KASIM AYINDA 2 BİN TL OLSUN TALEBİ

1603 TL olarak ödenmeye devam eden asgari ücretin geleceği tartışılmaya başlandı. Bu konuda Türk İş, Hak İş, DİSK gibi işçi sendikaları asgari ücrete dair çalışmalarına hız verdiler. Enflasyon rakamlarının Eylül ayında çok yüksek seviyelerde olması ve temel gıda ürünelri başta olmak üzere çok sayıda kalemde ciddi miktarlarda zam yapılması asgari ücretli vatandaşların belini büktü. Bu konu kapsamda DİSK ve Türk İş Sendikası önceki gün bir görüşme gerçekleştirdi. 

İki sendikaya bağlı yöneticiler ise yapmış oldukları çalışmalar neticesinde asgari ücretin yıl sonu beklenilmeden artırılması gerektiğini savundular. Sendikalar tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamalarda 1 kişinin aylık geçim maliyeti 1.949 liraya, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.757 lira olduğu vurgusunda bulunuyor. Ayrıca yoksulluk sınırının 6 bin liranın üzerinde olması asgari ücret için talep edilen 2 bin TL'nin oldukça iyimser bir rakam olduğunu gösteriyor. 

Türk İş asgari ücret ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamalarında ayrıca ortalama bir hayat standartlarında geçimlerini sağlayabilmeleri adına en düşük ücretin 2 bin 600 lira olması gerektiğini ifade etmişti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 'nda işçi temsilcisi konumunda olan Türk-İş bu rakamı görüşmelerde komisyona sunacaklarını ve asgari ücret tespiti için açılışın en düşük 2 bin TL üzerinden açılacağını aktardı.

ASGARİ ÜCRETTE AVRUPANIN EN GERİSİNDEYİZ

Türk Lirası'nın son dönemlerde yaşadığı değer kaybı sonrası asgari ücret 225 Euro seviyelerine kadar gerilemişti. Bu rakam tüm Avrupa Birliği ülkelerinin gerisinde bulunuyor. Asgari ücret; Almanya'da 1.500 Euro, İspanya'da 825 Euro seviyelerinde olurken Bulgaristan, Karadağ gibi ülkelerinde gerisinde kaldık. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (1)
mehmet 10 ay önce
ülke ne halde parası olan anlamaz ancak dar gelirli insanlar zor durumda az maaşınızdan kısında millete para verin yeter artık