Asgari Ücrete Zam Gelmesiyle Kredi Kullanımları da Arttı

Yılbaşında asgari ücrete yapılan zam kredi kullanım oranlarını da etkiledi.

EKONOMİ 31.08.2016, 10:01 31.08.2016, 10:12
Asgari Ücrete Zam Gelmesiyle Kredi Kullanımları da Arttı
 2016 yılının Ocak ayında asgari ücrete yapılan zam vatandaşın yüzünü güldürdü. Asgari ücrete 300 TL'lik bir zam yapılması düşük gelirli vatandaşlar için büyük bir avantaj oldu. Asgari ücrete zam yapılmasıyla beraber en çok kredilere yöneldi vatandaş. 

Düşük gelirli vatandaşların ihtiyaç kredisine talepleri arttı. İhtiyaç kredisi taleplerinde, aylık %15'lik bir artış meydana geldi.

Asgari ücret alan vatandaş 1000 lira ile ihtiyaçlarını karşılayıp ev geçindirirken asgari ücrete yapılan 300 TL'lik zamla 1.300 TL ile geçinmeye başladı. Merkez Bankası'nın tüketici kredileri ile alakalı yaptığı araştırmada, asgari ücrete yapılan 300 TL'lik zamın ihtiyaç kredilerine gittiği saptandı. Aylık %10 ile %15 arasında, kredi kullanım oranlarında artış yaşandı.

İhtiyaç kredilerinde yaşanan bu artış, sınırlı bir artış olarak değerlendirildi. Sınırlı olarak değerlendirilmesinde, seçim vaatleriyle asgari ücretlere yapılan zamların gelir şoku yaşatması kıstas olarak gösterildi. 

İhtiyaç kredilerinin yanı sıra taşıt kredilerinde de artışlar meydana geldi. Konut kredilerinde belirli bir artış gözlenmezken, son zamanlarda konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesiyle beraber, konut kredisine rağbetin de artması bekleniyor.

Kamupersoneli.net


Yorumlar (0)