Asgari ücrete zam! Kalem kalem hesaplandı! Net asgari ücret 2 bin 673 TL!

Asgari ücrete zam! Kalem kalem hesaplandı! Net asgari ücret 2 bin 673 TL!

Asgari ücret ile çalışanları bu dönemlerde yapılacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısını merakla bekliyor. Her yıl yapılan toplantı sonunda, asgari ücret ile çalışanların bir yıl boyunca alacağı zamlı maaşlar belli oluyor. Uzmanlar 2021 asgari ücret zammını kalem kalem hesapladı. Buna göre net asgari ücretin 2 bin 673 TL olacağı belirtilirken, brüt asgari ücretin 3 bin 384 TL olacağı öngörüldü.

Asgari Ücreti Tespit Komisyonu toplantısının başlamasına çok az bir zaman kaldı. Aralık ayı itibariyle başlayacak olan toplantı sonucunda ülkemizde milyonlarca çalışan asgari ücretli vatandaşlar, alacakları zamlı miktarı merak ediyor. 2019 yılının Aralık ayında yapılan toplantı sonucunda 2020 asgari ücrete yüzde 15 oranında zam gelmişti. Şimdi ise gözler 2021 asgari ücret zam miktarına çevrilmiş durumda.

YIL YIL ASGARİ ÜCRET ZAM ORANLARI

2021 yılı için yapılacak olan zam miktarı merakla beklenirken, gözler geçtiğimiz yıllardaki zam oranlarına çevrildi.

2016 yılında: Yüzde 30,

2017 yılında: Yüzde 7,9,

2019 yılında: Yüzde 14,2,

2020 yılında: Yüzde 15 oranında zam yapıldı.

SENARYOLARA GÖRE ASGARİ ÜCRET ZAMLARI

Aralık ayı itibariyle yapılacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı merakla bekleniyor. Konuyla ilgili çeşitli senaryolara göre kalem kalem yapılacak olan zam miktarı şu şekilde belirtildi:

OVP ENFLASYON HEDEFİ

OVP enflasyon hedefine göre asgari ücrete yüzde 8 oranında zam gelecek. Buna göre brüt asgari ücret 3.178 TL olurken, net asgari ücret miktarı 2.510 TL olacak.

MERKEZ BANKASI ENFLASYON HEDEFİ

Merkez Bankası'nın 2021 enflasyon haberine göre enflasyonun yüzde 9,4 oranında olacağı tahmin edilirken, brüt asgari ücret 3 bin 220 TL, net asgari ücret 2 bin 542 TL olacağı belirtildi.

TCMB ENFLASYON HEDEFİNE REFAH PAYININ EKLENMESİ DURUMUNDA

Merkez Bankası'nın 2021 yılı enflasyon miktarına 3 puan refah payının eklenmesi durumunda brüt asgari ücret 3.308 TL net asgari ücretin 2.612 TL olacağı tahmin ediliyor.

BAZI VATANDAŞLAR ASGARİ ÜCRETİNİ TAM ALAMADI

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı vatandaşlar 2020 asgari ücretini tam olarak almadı. Sadece ilk 3 ay tam olarak alınan asgari ücret miktarı, sonraki aylarda koronavirüs salgını sebebiyle devreye giren kısa çalışma ödeneğiyle ödenemedi. Yapılan tahminlere göre 2021 asgari ücret miktarı beklenirken, vatandaşların yaşadığı bu mağduriyetlerin göz önüne alınabileceği tahmin ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.