Askerlik Nedeni ile İstifa Edenler İşsizlik Maaşı Alabilecek

İstifa edenlerin işsizlik maaşı alma hakkı bulunmazken, bu durum askere gitmek üzere işten ayrılanlar için geçerli olmuyor. Askerlik için işten ayrılanlar bazı şartları yerine getirdiği takdirde işsizlik maaşı almaya hak kazanıyor.

EKONOMİ 04.12.2017, 17:30 04.12.2017, 17:39
Askerlik Nedeni ile İstifa Edenler İşsizlik Maaşı Alabilecek

İstifa edenlerin işsizlik maaşı alma hakkı bulunmuyor. Fakat askerler için farklı bir durum söz konusu. Bazı şartların karşılanması durumunda asker için işten ayrılanların işsizlik maaşı alma hakkı bulunuyor.

Askerler İşsizlik Maaşı Alabiliyor

Askerlik hizmetini yerine getirmeden önce sigortalı olarak çalışan ve görev zamanı ayrılanların hem tazminat, hem işsizlik maaşı, hem de döndükten sonra aynı işyerinde çalışma hakları bulunuyor. Yeni Asır'ın haberine göre, askerlik görevi nedeni ile işten ayrılmak zorunda kalanların istenilen şartları karşılamaları durumunda işsizlik maaşı almaya hak kazanıyorlar.

120 Gün Kesintisiz Prim Ödemesinin Yapılması Şart

Askerlik nedeni ile işten ayrılanların işsizlik maaşından yararlanmaları için istenilen şartlar arasında, son 3 yılda en az 600 gün prim ödemeleri ve son 120 günde de kesintisiz prim ödenmiş olması isteniyor.

Askerden Sonra da Maaş Alınabiliyor

Söz konusu işsizlik maaşını, askere giden gençler askerlik öncesi ve sonrasında alabilme hakkına sahip. Askerlik görevinde iken işsizlik maaşı ödemesi yapılmıyor. İşsizlik maaşı almak için İŞ- KUR'a başvuran sigortalıların işe girmeye hazır durumda olması şartı da isteniyor. Askerdeyken bu koşul sağlanmadığı için işsizlik maaşı ödemesi yapılmıyor. Askerden önce işsizlik maaşına başvurmuşsa askere gidince maaş kesiliyor kalanı askerlik dönüşü ödeniyor. 

Eğer hemen askere gidilmiş ise dönüşte İŞKUR'a başvurarak çalışana kadar işsizlik maaşı alma hakkı bulunuyor.

En Fazla 10 Ay Ödeniyor

Maaş süresi ödenen prime göre en fazla 10 ay olabiliyor. İşten ayrıldığı tarihten askere gidilen tarihe kadar geçen sürenin 3 ayı geçmemesi zorunlu kılınıyor. İşsizlik maaşı alınabilmesi için terhisten sonra 1 ay içerisinde başvurulması gerekiyor. Bir aydan sonraki her geçen süre alacağı maaştan kesiliyor.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (2)
Gürol 2 yıl önce
Askerlik dönüşü işsizlik maaşına başvurmak için gerekli belgeler nelerdir?
Ferhat 1 yıl önce
Şöyle bi durum var bütün şartlarım tam anlamıyla tutuyo yalnız tezkere kağıdım askerlik şubeme gelmemiş 1 ay olduğu halde tezkere kağıdım olmadan sonuç alabilirmiyim