ASKON Başkanı Aydın'dan Türkiye Ekonomisi Yorumu: Beklentiler Uzun Vadede Büyümeye İşaret Ediyor

ASKON Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı'nın dördüncüsü Gaziantep'te bir otelde gerçekleştirildi. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın Türkiye ekonomisine yönelik açıklamasında ise; "Beklentiler Uzun Vadede Büyümeye İşaret Ediyor" dedi.. İşte Türkiye ekonomisi yorumu.

EKONOMİ 17.05.2019, 23:31
ASKON Başkanı Aydın'dan Türkiye Ekonomisi Yorumu: Beklentiler Uzun Vadede Büyümeye İşaret Ediyor

Dünyanın en büyük 17. ekonomisi olan Türkiye'nin cesur politikaları ve yürekli adımları nedeniyle hedef haline geldiğini sözlerine ekledi ve 15 Temmuz darbe girişimi döneminde bile dizlerinin üstüne düşmeyen bir Türkiye olduğunu ifade etti.

Türkiye ekonomisi hakkında geçmiş döneme yönelik açıklama yapan Aydın;

"Bu nedenle tüm dünyaya özgürlüğümüze ve bağımsızlığımıza olan düşkünlüğümüzü yeniden ihraç ettik. İşte bizim en büyük ihracatımız bağımsızlık karakterimiz oldu.

Bu nedenle dünün ve bugünün emperyalist güçleri ülkemiz üzerine çeşitli senaryolarda buluşuyor ve saldırılarını gerçekleştiriyorlar.

Bu saldırıları çok iyi okumalı, asıl gayelerini anlamalı ve geleceğe yönelik planlamalarımızı buna göre yapmalıyız.

Bu süreçte biz iş insanlarına düşen görev ülkemiz üzerine oynanan bu oyunları bertaraf etmek için daha çok çalışıp, daha çok üreterek ülke ekonomimizi sağlam limanlara çekmek olmaktır.

Unutmayalım ki bizleri terörle, darbelerle yıkamayan ve bölemeyenlerin hedefi ülke ekonomimiz olacaktır.

Bu nedenle onlara verilecek en güzel cevap ekonomisi güçlü bir Türkiye olacaktır." dedi.

İstanbul seçimlerinin iptal edilmesiyle döviz kurunda yaşanan dalgalanmalara yönelik olarak;

"ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının endişeleri arttırdığı bir ortamda Türkiye YSK'nin seçim hukuku üzerinden vermiş olduğu bir karar sonrası ekonomik olarak bu durumdan istifade etmeye çalışan fırsatçılar tarafından hedef seçilmiştir.

Seçim sonrası kesintisiz reform süreciyle bu dalgalanmanın normalleşmeye doğru gideceğini belirtebiliriz.

Türkiye ekonomisine ilişkin beklentiler ise uzun vadede ekonomik oranda büyümeye işaret ediyor.

'Tarımda Milli Birlik Projesi' ile alınan kararların zamanla hayata geçmesi gıda enflasyonu üzerinde zamanla etkisini gösterecek ve enflasyon rakamları hedeflendiği üzere 2019 yılı için hedeflenen yüzde 15,9'luk orana düşecektir." dedi.

Yorumlar (0)