15 Temmuz 2019 Pazartesi 14:31
Avrupa Birliği'nde (AB) tarımsal yapı, tarımsal üretim ve tarım politikaları! Türkiye ve AB’nin tarım karşılaştırması

Günümüzde Avrupa Birliği (AB) 27 ülkenin yer aldığı ve ekonomik İş birliği yanında Avrupa vatandaşlarının oluşturulması ile güvenlik, adalet ve siyasi iş birliğinin de gerçekleştirildiği küresel bir güce dönüşmüştür. AB ekonomik iş birliğini ve ekonomik gelişmeyi sağlamak için üye ülkeler arasında ortak ticaret ve malların serbest dolaşımı kurallarını uygulamıştır. Bunun için sanayi sektöründe gümrük birliği politikası, tarım sektöründe ortak tarım politikası olmak üzere iki ana politika yürütmektedir. 44 yıllık tarihsel bir geçmişe sahip olan ortak tarım politikası topluluğu üzerinde en fazla tartışmaların yapıldığı ve en önemli politikasında meydana getirmektedir. Ayrıca bütçesinin önemli bir bölümü de bu politikaların uygulanması amacıyla kullanılmaktadır. AB’ye üye ülkelerin genel tarım istatistikleri incelendiğinde tarım sektörünün istihdamdaki payı oldukça düşüktür. Romanya, Polonya, Portekiz ve Yunanistan dışındaki ülkelerde tarım istihdamının payı yüzde 10’un altındadır. Avrupa Birliği ortalaması ise yüzde 5,4. Bir başka istatistikte tarım sektöründe üretilen brüt katma değeri gayri Safi Yurtiçi hasılaya oranı için yüzde 1.2 olup Romanya ve Bulgaristan dışındaki ülkelerin oranları ise %2,5’in altındadır. 3. İstatistiki bilgi ise tarımsal işletme sayısı 13.7 milyon olup, 3.9 milyon işletme sayısı ile en yüksek gösterge Romanya'ya, en düşük gösterge ise 2 bin işletme sayısıyla Lüksemburg’a aittir. AB’de gerçekleştiren tarımsal üretimin 2009 yılı için toplam değeri 324 milyar Euro’dur. Toplam üretiminin yüzde 12.9 unu süt üretimi oluştururken yüzde 9.3 domuz, yüze 8.8 sığır ve kanatlı hayvanlarsa yüzde 5’lik bir paya sahiptir. Bitkisel ürünler arasında en yüksek paya sahip olan varsa yüzde 8.8 ile taze sebze ve yüzde 6.4’le meyve üretimidir. Tahıl üretiminde yüzde 5.3 ile en yüksek paya sahip ürün ise buğdaydır.

AB’NİN TARIMSAL YAPISI İÇERİSİNDE TARIMSAL ÖRGÜTLERİN ÖNEMİ

Bu örgütler başta tarım politikalarının belirlenmesinden, tarımsal üretime kadar çok önemli roller üstlenmiştir. Tarımsal örgütlerinin oynadıkları roller, ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Avrupa Birliği ülkelerinde çiftçiler klasik anlamda üç boyutlu olarak nitelendirilebilecek bir yapı içerisinde görevlendirilmişlerdir. İlk boyutu oluşturan Kooperatifler; çiftçinin ekonomik kolunu, 2. Boyutunu oluşturan üretici birlikleri; politika yönlendirme ve lobi oluşturma konulu, üçüncü boyutu oluşturan Ziraat Odaları İse; hükümetle çiftçi arasında köprü görevi yapan mesleki kolunu oluşturmaktadır. Bu yapılanmada, organizasyonunda görev ve sorumluluklarının birbirini tamamlar mahiyette olması oldukça önemlidir.

Avrupa Birliği'nin tarımsal üretimde en yüksek paya sahip ülkeler Fransa, Almanya, İspanya, İtalya ve İngiltere'dir. Fransa buğday şeker pancarı ve sığır eti üretiminde, Almanya patates, üzüm ve inek sütü ve peynir üretiminde, İtalya domates ve elma üretiminde, İspanya ayçiçeği üretiminde, İngiltere ise koyun, keçi üretiminde en fazla üretimi gerçekleştiren ülkelerdir. AB’nin tarım ürünleri dış ticaretinde başta meşrubat ve alkollü içecekler olmak üzere hububat, un ve nişasta mamulleri ile süt ürünleri, yumurta ve bal ürünleri fazlalık verirken, meyveler, yağlı tohumlar, kahve, çay ve baharatla, gıda Sanayi döküntülerin de açık söz konusu olmaktadır.

AVRUPA BİRLİĞİ NASIL BİR TARIM POLİTİKASI YÜRÜTMEKTEDİR?

AB’nin tarım politikası sürdürülebilir tarımın geliştirilmesine dayanmaktadır. Avrupa Birliği (AB) üye ülkeler arasındaki farklılıkları en aza indirmek veya ortadan kaldırmak ve tarımsal üretimde dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak için kendi aralarında bir tarım politikası geliştirmiştir. Pazar Birliği topluluk tercihi ve mali dayanışma ilkeleri üzerine kurulmuş olan ortak tarım politikasının amaçları, tarımsal verimliliği arttırmak, tarım üreticisine uygun bir yaşam düzeyi sağlamak, tarım pazarlarını istikrara kavuşturmak, tarım ürünleri arzında sürekliliği sağlamak, tüketici fiyatlarını uygun bir düzeyde tutmak, olarak saptanmıştır. Tarım ürünleri arasında sürekliliği sağlamak, tüketici fiyatlarını uygun bir düzeyde tutmak olarak saptanmıştır.

AVRUPA BİRLİĞİ İLE TÜRKİYE'NİN TARIMSAL İLİŞKİLERİ NELERDİR?

Türkiye Avrupa Birliği'nin tarım ürünleri dış ticaret hacmi içerisinde ABD, Brezilya, İsviçre ve Arjantin'in ardından 5 sırada yer almaktadır. Avrupa Birliği, Türkiye ile genel dış ticarette fazla verirken, tarım ürünleri dış ticaretinde net ithalatçı durumundadır. Avrupa Birliği'nin Türkiye'den yaptığı ithalatın toplamı yaklaşık 36 milyar euro ve ihracatın toplamı ise 43 milyar Euro olup, 7 milyar Euro civarında dış ticaret fazlası vermektedir. Tarım ürünlerinde Türkiye'den ithalatı 2.9 milyar Euro, ihracatı ise 1,8 milyar Euro olup net dış ticaret farkı 1,1 milyar Euro civarındadır. Avrupa Birliği'nin Türkiye'den yaptığı en büyük ithalat kalemi 1,1 milyar Euro ile meyvelerden oluşmaktadır. Meyveleri sebze ve fındık ürünleri ile yenilen bitkiler takip etmektedir Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye sattığı ürünlerin başında tütün ve tütün muadil ürünler gelirken, bu grubu yağlı tohum veya meyveler ile meşrubat, alkollü içecekler ve sirke grubu takip etmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.